strona główna

Kuratorzy festiwalowych sekcji zapraszają do Supraśla

2017-05-17 12:32:37.0

Loup Barrow

Barbara Klicka, literatura

Choć użycie pojęcia slow w odniesieniu do kultury nie jest pomysłem nowym , to na potrzeby mojej kuratorskiej roboty przy Podlasie SlowFest musiałam zastanowić się, co mogłoby ono oznaczać w odniesieniu do dziedziny, którą się zajmuję. Czym byłoby dla mnie literackie slow?

I nie, nie chodziłoby mi tylko o wolne czytanie rozumiane jako proste przeciwieństwo wiedzy, którą pobierałam jeszcze przed rokiem dwutysięcznym, na kursie szybkiego czytania. Uczono mnie na nim,  jak posiąść tekst bez zbytniego przyglądania się kolejnym zdaniom i słowom, jak przemierzyć stronę z prędkością światła i gładko przejść do następnej. (Zdradzę Państwu, że tajemnica tkwi w rozszerzaniu pola widzenia, aż po zamglenia, które zazwyczaj zabierają nam krańce obrazu, na wskaźnikach, taktowaniu, na absolutnym i doszczętnym, postulowanym bez żadnego zażenowania, braku przyjemności.) Oczywiście - slow w odniesieniu do literatury rozumiem jako proces odwrotny. Chciałabym, żeby w ramach Podlasie SlowFest wydarzały się takie rozmowy o tekstach, które zabierają czas, przyglądają się poszczególnym znakom interpunkcyjnym, słowom, zdaniom, wreszcie takie, które pozwalają skręcić w najbardziej nawet karkołomną ścieżkę interpretacyjną, choćby tylko po to, by za niedługo zawrócić i znaleźć się znów w punkcie zero. Tak, między innymi, rozumiem przyjemności płynące z czytania.

czytaj dalej

Piotr Domagała, muzyka

Hałas stracił, być może, swoją moc rażenia. Cisza nie.  Słowa Dana Warburtona stanowią motto muzycznych wydarzeń na Podlasie Slow Fest w Supraślu.

Muzyczne slow to propozycja wielowymiarowa. Dlatego kilka ścieżek prowadziło do zaproszonych na festiwal artystów muzyków: magia, eksperyment, tradycja. Istotne było kryterium oryginalności. Wybrałem twórczość nieoczywistą, trudną do zaszufladkowania, wolną od ograniczeńSlow to także środowisko, natura, więc ciekawe nawiązania do korzeni, wpływy ludyczne są ważnym elementem muzyki na festiwalu. Muzycy, którzy będą gościć w Supraślu, działają na pograniczach: jedni mieszają style, formy wyrazu, inni łączą odmienne tradycje albo eksperymentują z zupełnie nowymi brzmieniami. Każdy koncert będzie wyjątkowym doznaniem,  realnym przeżyciem i doświadczeniem muzycznym, podróżą w nowy obszar dźwięków, wrażeń i refleksji. Wśród zaproszonych gwiazd znajdą się wykonawcy proponujący subtelne odmiany muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, klasycznej, jazzowej, łączący najwyższe walory artystyczne z korzeniami muzyki tradycyjnej, często wykraczający poza główne nurty kultury muzycznej.

czytaj dalej