strona główna

Roman Gutek w NCK Radio o festiwalu

2017-05-19 12:33:52.0

Pokazy filmowe, koncerty, spektakle, spotkania z literatami, wycieczki, warsztaty i wspólne gotowanie. Jak połączyć mnogość wydarzeń z refleksją i świadomym kontaktem z kulturą? O tym opowiada w NCK Radio organizator Podlasie Slow Festu - Roman Gutek, szef Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

mikrofon radia NCK

Rozmowę z Romanem Gutkiem zarejestrowano 17 maja.

Przejdź do rozmowy

Rzeczywistość przeciętnych uczestników różnych kulturalnych festiwali wygląda podobnie. Słuchanie koncertu z zegarkiem w ręku, gorączkowe przeglądanie folderu z programem podczas seansu filmowego i skomplikowane operacje logistyczne prowadzące do uznania snu i posiłków za zbędny luksus. A wszystko dlatego, że choć nie da się być w dwóch miejscach jednocześnie, to z roku na rok organizatorzy dużych imprez przygotowują dla swojej publiczności coraz więcej atrakcji. 

Roman Gutek

Teoretycznie, ma to zachęcić do uczestnictwa w wydarzeniu jak najwięcej osób z różnymi zainteresowaniami. W praktyce - wielu fanów filmu czy muzyki wpędza w poczucie straty. Nie zawsze pomaga rezygnacja z kilku punktów programu, bo jest ich i tak wystarczająco dużo, by spowodować festiwalową zadyszkę. Inną, niemniej ważną kwestią jest to, co ludziom zostanie w głowie, po powierzchownym kontakcie z kulturą. Kiedy nie ma miejsca na wyciszenie i refleksję, łatwo zapomnieć, co i gdzie się widziało i nie zauważyć, czy pozostawiło to po sobie jakiekolwiek wrażenia.

Reakcją na wszechobecny festiwalowy pęd ma być Podlasie Slow Fest. Choć wydarzeń organizowanych w Supraślu będzie około setki, to rozłożone zostaną na aż siedemdziesiąt dziewięć dni. Będzie więc czas na niespieszne śniadanie, spacer po okolicy, wieczorny seans i rozmowy z twórcami. Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 17 września. 

Supraśl, fot. Marta Żynel, "Baśniowy Supraśl"