strona główna

W sierpniu zapraszamy na seanse slow cinema oraz muzyczne podróże w rytmie natury.

2017-07-25 14:37:34.0

Jozef van Wissem fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Od początku lipca w Supraślu można doświadczać unikalnej nieśpieszności, którą wprowadził Podlasie SlowFest. Harmonizujący z wewnętrznym tempem festiwal dotyczy wielu dziedzin: filmu, teatru, literatury, muzyki, sztuk wizualnych i kulinariów. Slow  sprzyja uważnemu odbieraniu sztuki – świadomie i ze smakiem. Przez lipiec SlowFest budził się do życia. A co nas czeka w sierpniu?            

Każdego dnia w supraskim Domu Ludowym wyświetlane są filmy z nurtu slow cinema. Kuratorem wydarzeń filmowych jest Roman Gutek, twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, organizator festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu i współzałożyciel firmy Gutek Film. O filmach, które będzie można zobaczyć podczas festiwalu, mówi: Znajduję (w nich) to, co teraz w kinie jest mi najbliższe: kontemplacyjny, powolny rytm, długie ujęcia, prawie zupełny brak akcji, ciszę, monotonię, nutkę melancholii i niemal fizycznie odczuwalny upływ czasu. (...) W prostocie i minimalizmie tych filmów zawarte są najgłębsze prawdy o świecie i życiu. Filmowo sierpień rozpoczyna się dziełami Gastóna Solnickiego, argentyńskiego reżysera o polskich korzeniach. 2 sierpnia będzie można obejrzeć Papirosen, poświęcony rodzinie reżysera dokument, a dzień później zostanie wyświetlony film Sinobrody – po obu seansach odbędzie się spotkanie z reżyserem.                

Filmy Andrieja Tarkowskiego są przepełnione duchowością i sprzyjają kontemplacji. Traktują o moralnym kryzysie świata, sensie istnienia, życiu duchowym. Andriej Rublow to tytuł dzieła opowiadającego o malarzu ikon, który pełnił szczególną rolę w rosyjskiej sztuce. Jego postać była szczegolna dla reżysera, którego interesowała kultura prawosławia. Film nie jest tradycyjną biografią, składa się z ośmiu epizodów oraz prologu i poetyckiego epilogu. Pokazy odbędą się 4 i 11 sierpnia. Zwierciadło to z kolei film, w którym można odnaleźć wątki autobiograficzne, chociaż Rublow mówi o nim: Jest to historia życia mojej matki, a zarazem w jakiejś mierze i mego. Część filmu nakręcona została w kolorze, część stanowią zdjęcia czarno-białe, obok scen aktorskich Tarkowski umieszcza fragmenty dokumentów. Stalker jest adaptacją powieść braci Strugackich „Piknik na skraju drogi”. Konstrukcja filmu zachęca do myślenia i jednocześnie daje możliwość do snucia nieskończonych interpretacji. Film wyświetlony zostanie 13 sierpnia. W kolejnych dniach 14 i 15 sierpnia odbędą się pokazy kolejnych obrazów Andrieja Tarkowskiego Nostalgia i Ofiarowanie. Natomiast 16 sierpnia po filmie Moskiewska elegia, który stanowi swoisty hołd złożony Tarkowskiemu przezreżysera Aleksandra Sokurowa, odbędzie się spotkanie z Jerzym Illgiem, publicystą, krytykiem literackim, współautorem ostatniego wywiadu rzeki z twórcą „Zwierciadła”.

Witold Leszczyński to jeden z najciekawszych polskich twórców filmowych, który o swojej twórczości mówił: forma jest dla mnie znacznie ważniejsza od treści. W sierpniu będzie można zobaczyć trzy tytuły reżysera. 6 sierpnia wyświetlony zostanie legendarny Żywot Mateusza, fabularny debiut Leszczyńskiego. Film traktuje o więzi, jaką może stworzyć człowiek z naturą. 7 sierpnia odbędzie się pokaz ekranizacji głośnej powieści Edwarda Redlińskiego Konopielka. Akcja filmu rozgrywa się w polskiej wsi na Białostoczyźnie. Z kolei 8 sierpnia na ekranie Domu Ludowego zobaczymy jeden z najbardziej poetyckich filmów w historii polskiego kina – Siekierezadę. Inspirowana powieścią Edwarda Stachury historia młodego poety została nagrodzona na festiwalu w Gdyni.        

25 sierpnia odbędzie się pokaz animacji Piotra Dumały, a po seansie widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z reżyserem. Kolejne spotkanie odbędzie się 27 sierpnia, a poprzedzi je pokaz filmu Ederly, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Dumały.    

Na koniec, 31 sierpnia, będzie można zobaczyć najnowszy tryptyk Freda Kelemena, niemieckiego reżysera i autora zdjęć m.in. do filmów Béli Tarra. Sarajewa pieśni o nieszczęściu to trzy przepełnione smutkiem utwory ze współczesnej stolicy Bośni i Hercegowiny.  Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcą. 

Część muzyczna Podlasie SlowFest stawia nie tylko na oryginalność, eksperyment, ale i na tradycję. Intencją Piotra Domagały, kuratora wydarzeń muzycznych, jest budowanie mostów pomiędzy różnymi obszarami muzyki oraz otwarcie na nowoczesną technologię przy zachowaniu adekwatnej formy i dbałość o potrzeby współczesnego odbiorcy. Sierpień zapowiada się na miesiąc obfitujący w wyjątkowe propozycje muzyczne. Rozpocznie się on koncertem polskiego zespołu HoTS, który nawiązuje swoją twórczością do nowoczesnej europejskiej muzyki jazzowej. Wykonawcy 1 sierpnia zagrają utwory ze swojej drugiej płyty Numbers zawierającej złożone i energiczne kompozycje, pełne odważnych improwizacji.              

5 sierpnia zbliża się wyczekiwany przez miłośników muzycznej awangardy koncert Wolfganga Mitterera. Artysta w swojej twórczości realizuje zarówno określoną muzyczną formę, jak i improwizację.Tworzy muzykę organową, orkiestrową, operową i filmową, ale jest znany także z utworow elektronicznych, konceptualnych instalacji dźwiękowych i z nieprzewidywalnych form muzycznych. Podczas Podlasie SlowFest wykona program free radio, częściowo improwizowaną muzykę na fortepian preparowany i elektronikę.

10 sierpnia uczestników festiwalu czeka kolejna unikalna propozycja muzyczna. Nadishana & Kuckhermann wykonają koncert na niezwykłych instrumentach, takich jak duclar, kaval, bansuri, kurdyjski handpan, spacedrum czy futujara – część z nich została zaprojektowana przez członka zespołu, multiinstrumentalistę Vladiswara Nadishana. Artyści w swojej twórczości inspirują się starożytnym Khuzebar – kulturą południa Syberii.            

17 sierpnia
odbędzie się koncert Jozefa van Wissema, znanego z wykonania muzyki do Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha (który to film również zostanie pokazany na festiwalu). Muzyk grał na żywo i nagrywał z Jarmuschem, Tildą Swinton i Zolą Jesus. Artysta łączy awangardowe kompozycje z barokową muzyką wykonywaną na lutni. Widowisko odbędzie się w Kościele pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Dzień później, 18 sierpnia, zagra Christian Bakanic Trio Infernal w składzie: Christian Bakanic, Christian Wendt i Jörg Haberl. Ich muzyka jest swobodna, pełna pasji i wirtuozerii, łączy jazz i elementy folku. Z kolei 20 sierpnia zobaczymy występ Chóru Filoi, który tworzy muzykę cerkiewną, a na co dzień związany jest z Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Natomiast 26 sierpnia z okazji XX-lecia swojej działalności zagra Bester Quartet, ceniony na całym świecie kwartet wykonujący muzykę inspirowany kulturą polskich żydów. Ostatni koncert Podlasie SlowFest odbędzie się 30 sierpnia, zagra Piotr Domagała & Kwartet Śląski. Ich muzyka realizuje założenia festiwalu – kompozycje są głęboko osadzone we współczesnej muzyce improwizowanej, a zarazem bliskie słowiańskiej muzyce tradycyjnej.