strona główna

Ambasador Meksyku w Supraślu!

2017-07-27 21:34:00.0

Czy na Podlasiu można przygotować prawdziwe dania kuchni meksykańskiej? Oceni to uczestniczący w sobotniej kolacji gość honorowy - Alejandro Negrin, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Meksyku w Rzeczypospolitej Polskiej* 

Kuchnia meksykańska ma opinię jednej z najciekawszych na świecie - i jednej z najtrudniejszych. Kolację w Supraślu pod hasłem Kuchnia Fridy Kahlo przygotują: Pamela Montellano López, szefowa kuchni Ambasadora Meksyku w Polsce oraz Łukasz Rakowski, szef kuchni Hotelu Cristal w Białymstoku i Michał Arciszewski, szef kuchni restauracji Prowincja w Supraślu. Menu złożone będzie z potraw przygotowanych zgodnie z tradycyjnymi przepisami kuchni meksykańskiej, którymi inspirowali się Frida Kahlo i Diego Rivera podczas wydawanych przez nich przyjęć. Kolacja powstaje we współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce.

29 lipca, godz. 20:00, restauracja Prowincja
cena: 170 zł (z degustacją win) 

Bilety można zamawiać wyłącznie do godz. 20.00 w dniu poprzedzającym wydarzenie.

 

*Alejandro Negrin  - zawodowy dyplomata z trzydziestoletnim doświadczeniem, pracował między innym jako Dyrektor Generalny Departamentu Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Meksyku (2013-2016), Dyrektor Generalny Departamentu Praw Człowieka w MSZ Meksyku (2007-2013), czy jako Dyrektor Instytutu Kultury Meksykańskiej przy Ambasadzie Meksyku w USA (2004-2007). W latach 1998-2002 Alejandro Negrin był stałym przedstawicielstwie Meksyku przy Organizacjach Międzynarodowych z siedzibą w Genewie, gdzie zajmował się tematyką praw człowieka. W latach 1989-2003 pracował w Ambasadach Meksyku w Wenezueli, Kanadzie i Hiszpanii, gdzie odpowiadał za sprawy polityczne. Jest autorem wielu książek na temat historii regionalnej Meksyku w XIX wieku, opublikowanych nakładem wydawnictwa José María Luis Mora oraz licznych artykułów poświęconych sprawom międzynarodowym, Włada biegle językiem francuskim i angielskim.