strona główna

Argentyński reżyser Gastón Solnicki na Podlasie SlowFest 2 i 3 sierpnia!

2017-08-01 11:15:20.0

Gastón Solnicki, urodzony w 1978 roku w Buenos Aires argentyński reżyser o polskich korzeniach. Pierwsze w Polsce spotkania z reżyserem odbędą się 2 i 3 sierpnia na Podlasie SlowFest, skąd pojedzie dalej festiwal Dwa Brzegi do Kazimierza Dolnego i na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty do Wrocławia.

Początkowo kształcił się, by zostać kucharzem, następnie wyjechał do Nowego Jorku studiować fotografię i film. Prócz krótkich form stworzył do tej pory trzy filmy pełnometrażowe. Debiutancki Süden (2008) i poświęcony własnej rodzinie dokument Papirosen (2011) doceniono na międzynarodowym festiwalu filmów niezależnych BAFICI w Buenos Aires. Najnowszy, Sinobrody, pokazywano na MFF w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI w sekcji Orizzonti. Oba filmy będzie można zobaczyć na Podlasie SlowFest i wziąć udział w dyskusji z reżyserem.

„Papirosen” (także “papirosn”) – czyli „papierosy” w jidysz to także tytuł piosenki popularnej na terenach polskich i rosyjskich w okresie II wojny światowej. Śpiewa ją w pierwszej scenie filmu Pola, nestorka czteropokoleniowej rodziny reżysera, która mimo wielu lat spędzonych w Buenos Aires stara się zachowywać swoje żydowskie dziedzictwo. Solnicki nie kieruje jednak swojej kamery wyłącznie na przeszłość. W tej wyjątkowej kronice, realizowanej przez ponad dekadę, burzliwe dzieje rodziny – trauma ucieczki przed Zagładą i budowania nowego życia w Argentynie – przeplatają się z codziennością rodziny Solnickich.

Po seansach 2 i 3 sierpnia odbędzie się spotkanie z reżyserem. 

INFORMACJE O FILMACH