Podlasie SlowFest to interdyscyplinarny festiwal realizujący idee ruchu slow, dający możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury.

fot. Marta Żynel, "Baśniowy Supraśl"

SlowFest jest skierowany do osób poszukujących kameralnych wydarzeń kulturalnych, wyciszenia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Festiwal z założenia ma być rozciągnięty w czasie - przez dwa i pół miesiąca odbywać się będzie jedno lub dwa artystyczne wydarzenia dziennie, co ma sprzyjać uważniejszemu odbiorowi sztuki oraz kontemplacji.

Różne dziedziny twórczości (film, muzyka, teatr, literatura, słuchowiska radiowe, sztuki wizualne) będą współistniały z innymi propozycjami (kulinaria, warsztaty, wycieczki i spacery tematyczne). SlowFest prezentować będzie dorobek niekonwencjonalnych artystów z różnych stron świata, a jednocześnie położy nacisk na współpracę z twórcami z Podlasia i podlaskimi instytucjami kultury oraz aktywne uczestnictwo miejscowej społeczności.

  

Program

Pokazy filmów

kurator: Roman Gutek

Pokazy mało znanych w Polsce filmów reprezentujących nurt slow cinema, m.in.: Lava Diaza, Tsai Ming-lianga, Bruno Dumonta, Carlosa Reygadasa, Weerasethakula Apichatponga, Alberta Serry, Lisandro Alonso, Piotra Dumały, Marcina Dudziaka. Retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego (odnowione cyfrowo kopie). Pokazy europejskich filmów dla dzieci i młodzieży.

Muzyka

kurator: Piotr Domagała

Prezentacja ciekawych, oryginalnych, niszowych zjawisk muzycznych. Każdy koncert będzie wyjątkowym doznaniem estetycznym oraz podróżą w nowy obszar dźwięków. Wśród zaproszonych artystów są wykonawcy proponujący subtelne odmiany muzyki improwizowanej, dawnej, klasycznej, jazzu, world music, artyści łączący najwyższe walory artystyczne z korzeniami muzyki tradycyjnej.

Teatr

Współpraca z Piotrem Tomaszukiem i Teatrem Wierszalin, retrospektywa w związku z 25-leciem istnienia Teatru, siedem spektakli.

Literatura

kuratorka: Barbara Klicka

Rezydencje autorów. Czytania w plenerze, dyskusje, happeningi, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy z autorów przygotuje, we współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki, finałowe czytanie swoich tekstów.

Sztuki wizualne

Instalacja "Plantacja" Alicji Patanowskiej w centrum Supraśla.

Slow food

kuratorzy: Joanna Jakubiuk, Lucyna Zembowicz i Jakub Gutek

Degustacje i pokazy filmów o tematyce kulinarnej zorganizowane przez FILMS for FOOD. Większość kolacji i degustacji odbędzie się w restauracji Prowincja w Supraślu, część w plenerze w gospodarstwach agroturystycznych na Podlasiu.

Natura

Spacery i wędrówki tematyczne, wycieczki.

Warsztaty

Warsztaty śpiewu cerkiewnego, śpiewu tradycyjnego, pisania ikon, warsztaty relaksacyjne.