program

Rezydencja Jakuba Kornhausera

gość: Małgorzata Lebda
Czytanie wierszy Juliana Kornhausera. Twórczość czołowego poety Nowej Fali, tłumacza, krytyka i prozaika w interpretacji Jakuba Kornhausera wraz z dyskusją o miejscu literatury w życiu, także rodzinnym.
15 sie 2017
18:00
CKiR
Literacka wycieczka rowerowa po okolicach Supraśla dla wszystkich chętnych. Przewidziane przystanki literackie, przyrodnicze i dużo rozmów w miłych okolicznościach przyrody. Nawiązanie do cyklu esejów Jakuba Kornhausera publikowanych w „Gazecie Wyborczej” pt. "Jazdy Kornhausera".
16 sie 2017
17:00
Rynek (zbiórka)
Podmiot na rowerze, czyli spotkanie wokół rowerów w kulturze. Dyskusje i prezentacje znanych i mniej znanych książek z rowerami w roli głównej, m.in. Paola Rumiza, Kazimierza Nowaka, Davida Byrne’a czy Andrzeja Bobkowskiego. Próba odpowiedzi, czy istnieje specyfika takiej literatury, nazywanej czasami „roweraturą”.
17 sie 2017
17:30
Dom Ludowy
Jakub Kornhauser poprowadzi spotkanie autorskie Małgorzaty Lebdy, krakowskiej poetki i fotograficzki, za tom "Matecznik" (2016) nominowanej m.in. do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Rozmowa o źródłach literatury, granicach kreacji autobiograficznej i tekstowej fikcji.
18 sie 2017
18:00
Wierszalin
Wieczór autorski Jakuba Kornhausera z oprawą dźwiękową Pawła Czepułkowskiego. W programie fragmenty uhonorowanego Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej tomu poematów prozą "Drożdżownia" (2015).
19 sie 2017
18:00
Dom Ludowy
Czytanie wierszy dla dzieci i o dzieciach, z uwzględnieniem działań performatywnych, gier i zabaw dziecięcych. Oraz rozmowy o tym, czym jest literatura, czy łatwo się ją tworzy i czy jest w ogóle fajna.
20 sie 2017
12:00
Liceum Plastyczne
Jakub Kornhauser

Urodzony w 1984 roku. Teoretyk i historyk literatury, poeta, tłumacz, edytor. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na Wydziale Polonistyki UJ. W "Gazecie Wyborczej" publikuje eseje o kolarstwie i turystyce rowerowej. Redaktor czasopism „Romanica Cracoviensia” i "Nowa Dekada Krakowska", w latach 2015-16 w redakcji "Literatury na Świecie". Zajmuje się teorią i historią awangardy, dwudziestowieczną literaturą francuską i środkowoeuropejską oraz kulturą Rumunii. Współredaktor serii wydawniczej „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ. Ostatnio wydał książki Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji europejskiego surrealizmu (2015) oraz Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej (2014, z Kingą Siewior) oraz zredagował Wiersze zebrane Juliana Kornhausera (2016). Autor trzech tomów poezji: Niebezpieczny paragraf (2007), Niejasne istnienia (2009) orazDrożdżownia (2015), którą w 2016 roku nagrodzono Nagrodą im.Wisławy Szymborskiej oraz nominowano do Nagrody Orfeusz im. K.I. Gałczyńskiego. Tłumaczony na kilkanaście języków obcych. Mieszka w Krakowie.

Małgorzata Lebda

fot. Kuba Ociepa

Urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowej Wielkiej. Doktor nauk humanistycznych (specjalność teoria literatury i sztuk audiowizualnych), nauczycielka akademicka, fotograficzka. Autorka czterech tomów poetyckich (ostatni Matecznik, WBPiCAK, Poznań 2016). Ultramaratonka i taterniczka. Mieszka w Krakowie.

Paweł Czepułkowski

Kompozytor, perkusista, multiinstrumentalista, konstruktor oryginalnych instrumentów i instalacji dźwiękowych. Właścićel studia ORGANIKA. Członek zespołu KORMORANY. Założyciel eksperymentalnego zespołu KARBIDO który między innymi zrealizował kultowy "Stolik". Od wielu lat owocnie współpracuje z Piotrem Cieplakiem. Jest twórcą muzyki do spektakli teatralnych, teatrów telewizji, słuchowisk radiowych, filmów fabularnych i dokumentalnych. Współdziała również z Pawłem Romańczukiem w Małych Instrumentach.

Rezydencje autorów

Większość autorek i autorów zaproszonych do wzięcia udziału w Festiwalu spędzi na Podlasiu prawie tydzień. Będzie ich można spotkać nie tylko raz, na spotkaniu autorskim, z którego od razu pobiegną na pociąg. Każde z nich, w ramach swojej supraskiej rezydencji, zaprosi Państwa na pięć spotkań, które mogą stać wieloetapową rozmową, rozmową o tym, co dla nich i dla Państwa ważne w kontakcie z tekstem.

kuratorka: Barbara Klicka

więcej

Zobacz także

literatura
8-12 sierpnia
Rezydencja Joanny Oparek
literatura
22-26 sierpnia
Rezydencja Joanny Mueller