program

Dystans

The Distance / La distancia
reż. Sergio Caballero
Hiszpania 2014, 80’
film z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
Slow Cinema
13 lip 2017
20:00
Dom Ludowy

Dystansie artysta więziony w opuszczonej syberyjskiej elektrowni nieprzypadkowo przypomina Josepha Beuysa. Jest to bowiem film równie dadaistyczny i nieprzewidywalny, co performance Niemca łączące szamanizm i zamiłowanie do nauki. Caballero śmiało wkracza w domenę absurdu, udziwniając narrację jeszcze bardziej niż w debiutanckim Finisterrae. Trzech porozumiewających się telepatyczną ruszczyzną karłów dostaje od więźnia zadanie – wykraść tytułowy przedmiot, czymkolwiek on jest. Na swojej drodze bohaterowie spotkają m.in. strażnika-mutanta podróżującego między wymiarami oraz dymiącą beczkę wygłaszającą haiku po japońsku i kochającą się w kominie. Reżyser stawia na głowie konwencje heist movie, osiągając komiczny efekt dzięki przeciąganym ujęciom i zaskakującemu montażowi. Nigdzie się nie spiesząc, przywołuje ducha Stalkera Tarkowskiego. Głównie po to, by się z niego pośmiać, lecz nie tylko – w cieniu imponującego rosyjskiego krajobrazu kryje się bowiem zaskakująca melancholia. 

Sergio Caballero:

To ciekawe, że nikt nigdy po projekcji Dystansu nie zapytał mnie, czym właściwie jest Dystans, który pojawia się w finale. Kiedy pracowałem nad filmem, mówiłem sobie: Nie wiem, czym jest Dystans. Być może mógłbym umieścić tam wyrzeźbione serce Jeffa Koonsa, albo coś w tym rodzaju. (...) Zamiast tego została pokazana Shibuya, komercyjne centrum Tokio. Kocham tę scenę. Tworząc Dystans, inspirowałem się pracami Anisha Kapoora, jego rzeźbami w Chicago i Nowym Jorku odbijającymi otaczający świat. To podobne. Ludziom w post-produkcji, którzy pracowali nad efektami specjalnymi, powiedziałem: To musi być jak dziura. Tym właśnie jest Dystans. A obraz Shibuya pochodzi z YouTube'a. 

opracowanie: Robert Mróz

Sergio Caballero

Urodzony w 1966 roku współzałożyciel i dyrektor artystyczny barcelońskiego festiwalu Sónar, twórca muzyki elektronicznej i sztuki konceptualnej. Za swój debiut Finisterrae zdobył główną nagrodę na MFF w Rotterdamie. Tworzy filmy „od tyłu” – najpierw przychodzą mu do głowy obrazy, które układa na wzór kompozycji muzycznej. Potem wybiera lokacje, a dopiero na końcu pisze scenariusz.

Filmografia:

2010 Finisterrae

2014 Ancha es Castilla / N'importe quoi (kr.m.)

2014 Dystans / La distancia / The Distance

reżyseriaSergio Caballero
scenariuszSergio Caballero
zdjęciaMarc Gómez del Moral
montażMartí Roca
muzykaPedro Alcalde, Sergio Caballero
obsadaMichal Lagosz, Alberto Martínez, Jinson Añazco, Roland Olbeter, Vidi Vidal
producentAdvanced Music SL, Sónar Festival, Arcadia Motion Pictures
produkcjaSergio Caballero, Ibon Cormenzana
polski dystrybutorStowarzyszenie Nowe Horyzonty
językrosyjski, japoński, niemiecki

Zobacz także

film
9 lipca 10 września
Fall Equinoxreż. James Benning, 64’
słuchowisko
28 sierpnia
Jarosław Iwaszkiewicz: Panny z Wilka
natura
14 sierpnia 15 sierpnia 9 września 10 września
Slow joggingprowadzenie: Waldemar Kamiński