program

Camille Claudel 1915

reż. Bruno Dumont
Francja 2013, 95’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
Slow Cinema
10 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

1915 to parszywy rok dla Camille Claudel (spektakularnie udręczona Juliette Binoche), francuskiej rzeźbiarki i kochanki Rodina. Zamknięta w ośrodku dla obłąkanych, miota się między paranoją a apatią, na zmianę wściekła jak zranione zwierzę i uduchowiona jak Joanna d’Arc. Bruno Dumont, bohater retrospektywy na 11. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, reżyser, który stara się opowiadać o metafizyce ze skrajnie materialistycznej perspektywy, pokazuje tutaj, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne, coraz mniej namacalne mury. Zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca zmysły nadwrażliwość. Brutalny dyktat rozumu, który skazuje odmienne jednostki na życie w zamknięciu. Wreszcie – obojętność brata Camille, poety, którego od spraw doczesnych odrywa megalomania podsycana przez religijną obsesję. 

Camille Claudel urodziła się w 1864 roku w Aisne na północy Francji. Była rzeźbiarką, starszą siostrą pisarza Paula Claudela, dzieliła ich różnica 4 lat, była pierwszą studentką Auguste’a Rodina i jego kochanką przez 15 lat, opuściła go w 1895 roku. W 1913 po śmierci ojca, spędziwszy 10 lat w swojej paryskiej pracowni, żyjąc jak pustelniczka, została umieszczona przez rodzinę w ośrodku Montdevergues w Vaucluse i przebywała tam aż do swojej śmierci w 1943 roku. Miała 79 lat. Jej ciało zostało pochowane we wspólnym grobie. Paul Claudel zmarł w 1955 roku. Scenariusz filmu został oparty na listach Camille i Paula oraz na notatkach medycznych.

opracowanie: Piotr Mirski

Bruno Dumont

Urodził się w 1958 roku we Francji, przygotowywał się do pracy artysty, wykładając filozofię i kręcąc filmy reklamowe. Kino miało być dla niego ucieczką, językiem, który pozwoli mu wyrazić rządzące światem sprzeczności. Pierwsze spotkanie z tym medium było niezwykle udane – debiutanckie Życie Jezusa otrzymało m.in. Nagrodę im. Jeana Vigo i Złotą Kamerę w Cannes. Potem powstały m.in. LudzkośćHadewijch i Poza szatanem. W kolejnych filmach Dumont starał się tworzyć „świeckie kino religijne”, które konfrontowałoby dogmaty z namacalną rzeczywistością. Równocześnie uznaje się go za spadkobiercę Roberta Bressona i współtwórcę nurtu zwanego Nową Francuską Ekstremą.

Wybrana filmografia:

1997 Życie Jezusa / La Vie de Jésus / The Life of Jesus

1999 Ludzkość / L’Humanité / Humanity

2003 Twentynine Palms

2011 Poza szatanem / Hors Satan / Outside Satan

2013 Camille Claudel, 1915

reżyseriaBruno Dumont
nagrody i festiwaleMFF w Stambule 2013 - nagroda FIPRESCI, Tallinn Black Nights Film Festival 2013 - najlepsza aktorka
scenariuszBruno Dumont
zdjęciaGuillaume Deffontaines
montażBasile Belkhiri, Bruno Dumont
obsadaJuliette Binoche, Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman, Marion Keller, Armelle Leroy-Rolland
producentRachid Bouchareb, Jean Bréhat, Muriel Merlin
produkcja3B Productions, Arte France Cinéma, C.R.R.A.V. Nord Pas de Calais, Canal+, Region PACA
polski dystrybutorStowarzyszenie Nowe Horyzonty
językfrancuski

Zobacz także