program

Dusza i ciało

On Body and Soul / Teströl és lélekröl
reż. Ildikó Enyedi
Węgry 2017, 116’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
Slow Cinema
1 wrz 2017
20:00
Dom Ludowy

Laureat Złotego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale, pierwszy od 18 lat pełnometrażowy film cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Mária (Alexandra Borbély) jest młodą dziewczyną obdarzoną genialną pamięcią, skrytą, zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia. Dusza i ciało to oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

Zaczyna się obrazami krów – zamkniętych w klatkach, zabijanych, obdzieranych ze skóry, a w końcu ćwiartowanych. Po podłodze płyną litry krwi. Jesteśmy w rzeźni. Wśród pracowników jest m.in. tylko pozornie gruboskórny szef oraz nowa, nieco autystyczna specjalistka od klasyfikacji mięsa. Między tym dwojgiem stopniowo rodzi się uczucie. Ale nie może wybrzmieć – bohaterom brakuje języka, by je pokazać i o nim opowiedzieć. Zbyt prosto, przez zbyt wykoncypowany pomysł reżyserka buduje w „On Body and Soul” metaforę. Ale i tak jest to metafora poruszająca. Enyedi pokazuje zimny świat odarty z emocji i empatii. Zapełniony ludźmi, którzy nie umieją rozmawiać i tworzyć relacji. A jednak są rozpaczliwie tych relacji złaknieni.

Paweł T. Felis, "Gazeta Wyborcza"

opracowanie: materiały dystrybutora

Ildikó Enyedi

Urodzona w 1955 roku w Budapeszcie. Studiowała na tamtejszych uniwersytetach – najpierw ekonomicznym, później filmowym. Ukończyła także Faculté des Lettres, University of Montpellier we Francji. Karierę rozpoczęła z impetem – zrealizowany w 1989 roku komediodramat Mój wiek XX o rozdzielonych bliźniaczkach przyniósł jej Złotą Kamerę za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes. Kolejny sukces przyszedł wraz z surrealistycznym Szymonem Magiem (1999), dostrzeżonym na wielu festiwalach. W ostatniej dekadzie reżyserka pracowała głównie dla telewizji, realizując m.in. węgierską wersję popularnego serialu Terapia

Wybrana filmografia:

1989 Mój wiek XX / Az én XX. századom

1994 Büvös vadász

1995 A Gyár

1997 Tamás és Juli

1999 Szymon Mag / Simon mágus

2004 Európából Európába (dok.)

2017 Dusza i ciało / A Teströl és Lélekröl / On Body and Soul

reżyseriaIldikó Enyedi
nagrody i festiwaleMFF w Berlinie 2017 - najlepszy film, nagroda FIPRESCI, nagroda Jury Ekumenicznego
scenariuszIldikó Enyedi
zdjęciaMáté Herbai
montażKároly Szalai
muzykaAdam Balazs
obsadaMorcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy, Tamás Jordán
producentErnö Mesterházy, András Muhi, Mónika Mécs
produkcjaInforg-M&M Film Kft.
polski dystrybutorAurora Films
językwęgierski

Zobacz także