program

Mekong Hotel

reż. Apichatpong Weerasethakul
Tajlandia, Wielka Brytania 2012, 61’
film z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
Slow Cinema
14 wrz 2017
20:00
Dom Ludowy

Matka i córka, chłopak i dziewczyna, duch i… wieczna, majestatyczna rzeka Mekong, granica między Tajlandią i Laosem. Miłość, zarówno ta romantyczna, jak i ta rodzicielska, oraz meandry naszych relacji z samymi sobą i z ludźmi dokoła, wreszcie ze światem i naturą – to temat przewodni filmu Apichatponga Weerasethakula. Fantazja miesza się tu z rzeczywistością, śmierć z życiem, powaga z humorem, razem tworząc intymny i hipnotyczny obraz, odczuwalny każdym zmysłem, także dzięki unikalnej muzyce, która towarzyszy prostym, ale magicznym obrazom. Częściowo zmontowany z nagrań poprzedniego, niesfinalizowanego projektu autora, Mekong Hotel to podróż, której rytm i ton nadaje szum płynącej wody i zapisane w jej falach wieczność i tajemnica życia.

Apichatpong Weerasethakul

Urodził się w Bangkoku w 1970 roku. Zamieszkał wraz z rodzicami w Khon Kaen, którzy pracowali w szpitalu. W 1994 roku uzyskał licencjat z architektury, by trzy lata później zostać magistrem sztuk plastycznych na Wydziale Filmowym w Chicago. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych tajlandzkich reżyserów, pisze scenariusze i jest producentem filmowym. Debiutował w 2000 roku udanym i oryginalnym dokumentem Mysterious Object at Noon. Jego Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 2010 roku.

Wybrana filmografia:

1993 Bullet

1994 Kitchen and Bedroom

1998 Thirdworld

2000 Dokfa nai meuman / Mysterious Object at Noon

2002 Sud sanaeha / Blissfully Yours

2003 Hua jai tor ra nong / The Adventure of Iron Pussy

2004 Tropikalna gorączka / Sud pralat / Tropical Malady

2010 Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia / Loong Boonmee raleuk chat / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2012 Mekong Hotel

reżyseriaApichatpong Weerasethakul
scenariuszApichatpong Weerasethakul
zdjęciaApichatpong Weerasethakul
montażApichatpong Weerasethakul
muzykaChai Bhatana
obsadaJenjira Pongpas, Maiyatan Techaparn, Sakda Kaewbuadee, Apichatpong Weerasethakul, Chai Bhatana, Chatchai Suban
producentApichatpong Weerasethakul
produkcjaIlluminations Films
języktajski

Zobacz także