program

Austerlitz

reż. Siergiej Łoźnica
Niemcy 2016, 94’
film z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
Slow Cinema
5 lip 2017
20:00
Dom Ludowy

Siergiej Łoźnica, twórca m.in. Majdanu i Blokady, przygląda się ludziom zwiedzającym jedne z pierwszych obozów koncentracyjnych - w Dachau i Sachsenhausen, zbudowane przez nazistów w latach 30. ubiegłego wieku. Odwiedzają je tłumy - do obu łatwo dojechać z Berlina i Monachium. To chłodne, prawie pozbawione słów spojrzenie na wygasłe piekło, któremu przyglądają się współcześni Europejczycy. Są wśród nich zapewne ci, którzy dali się uwieść faszyzującym populistom, podbijającym serca wyborców w kolejnych krajach Starego Kontynentu. Po raz pierwszy od II wojny światowej w przestrzeni publicznej znów padają słowa o potrzebie stworzenia obozów, dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. Czy wizyta w takich miejscach prowadzi do jakiejkolwiek refleksji, czy jest tylko kolejną atrakcją, godną uwiecznienia na selfie?

Wnioski są niejednoznaczne - Łoźnica obserwuje ludzi radośnie fotografujących się na tle jednego z najmroczniej kojarzących się haseł w historii "Arbeit macht frei", ubranych w koszulki z frywolnymi napisami, ale wyłapuje też ludzi w milczeniu przyglądających się miejscom kaźni, gdzie zabito kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przed wojną obóz przeznaczony był dla przeciwników politycznych Hitlera (w tym ludzi, którzy jeszcze przed wojną przeprowadzali na niego nieudane zamachy), świadków Jehowy, homoseksualistów czy imigrantów, których torturowano na różne sposoby - wieszano na palach, trzymano wiele dni w celach pozbawionych jakiegokolwiek światła i dokonywano egzekucji. Wielojęzyczny tłum turystów, sprawnie zawiadywany przez przewodników, wysłuchuje tych informacji - z przerwami na toaletę lub posiłek. Obóz skąpany jest w słońcu i sterylnie wysprzątany - to duża, dziś przypominająca park, przestrzeń, odseparowana od otaczającego ją świata, a jednocześnie miejsce, które zaledwie kilkadziesiąt lat temu służyło jako prototyp Holocaustu. To tu naziści testowali na małą skalę metody, które później posłużyły im do zabijania milionów. 

opracowanie: Millennium Docs Against Gravity

Siergiej Łoźnica

Urodzony w 1964 roku. W 1987 roku ukończył studia z matematyki stosowanej na politechnice w Kijowie. Od 1997 roku zajmował się realizacją filmów dokumentalnych, których główny temat stanowiło codzienne życie w prowincjonalnej Rosji. W 2010 roku jego fabularny debiut Szczęście ty moje zakwalifikował się do konkursu głównego na festiwalu w Cannes. Dwa lata później Łoźnica powrócił tam z filmem We mgle, za który otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Wybrana filmografia:

2006 Blokada (dok.)

2008 Rewia / Predstavleniye (dok.)

2010 Szczęście ty moje / Schastye moe / My Joy

2012 We mgle / V tumane

2014 Majdan. Rewolucja godności / Maidan

reżyseriaSiergiej Łoźnica
nagrody i festiwaleDOK Lipsk 2016 - Złoty Gołąb
produkcjaImperativ Film production
polski dystrybutorAgainst Gravity
językniemiecki, angielski, hiszpański

Zobacz także