program

Jauja

reż. Lisandro Alonso
Argentyna, USA, Holandia, Francja, Meksyk 2014, 108’
film z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
Slow Cinema
21 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Jauja to mityczna kraina obfitości i szczęścia. Przez wieki bram do niej szukały niezliczone ekspedycje, a legenda rozrastała się, obejmując coraz większe obszary do zbadania. Jedno jest pewne – ten, kto podejmie próbę dotarcia do raju na ziemi, zwykle gubi się po drodze. Lisandro Alonso, jeden z najbardziej radykalnych argentyńskich reżyserów, wspólnie z aktorem Viggo Mortensenem oraz współscenarzystą i poetą Fabiánem Casasem zbacza z drogi naturalizmu poetyckiego w stronę realizmu magicznego. W 1882 roku, podczas patagońskiej konkwisty, zatrudniony przez armię duński kapitan Gunnar Dinesen wykonuje na pustyni prace inżynieryjne. Jego 15-letnia córka Ingeborg zakochuje się i ucieka z młodym żołnierzem. Ojciec wyrusza na poszukiwania. Pustynia staje się sceną, na której mijają się ludzie, zwierzęta i duchy, do głosu dochodzą sprzeczne interesy zbiorowości, jednostek i światów. W minimalistycznych, statycznych kadrach Alonso zamyka rozpaczliwą walkę człowieka uwięzionego w ryzach historii i własnych pragnień.  

opracowanie: Agnieszka Szeffel

Lisandro Alonso

Jeden z najciekawszych argentyńskich reżyserów ostatnich dwóch dekad, przedstawiciel naturalizmu poetyckiego. Urodził się w Buenos Aires w 1975 roku, studiował na tamtejszym Universidad del Cine (FUC), gdzie wyreżyserował z Catrielem Vildosolą swój pierwszy krótki metraż Dos en la Vereda (1995). Po studiach pracował na planach filmowych krótkich i długich metraży jako asystent dźwiękowca. Następnie wrócił do reżyserii i w 2001 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut La Libertad, który znalazł się w programie MFF w Cannes (Un Certain Regard). Jego kolejne filmy Los Muertos (2004) i Fantasma (2006) również były pokazywane w Cannes (Quinzaine des Réalisateurs). W 2003 roku założył własną firmę producencką 4L. Był gościem MFF Nowe Horyzonty w 2006 roku.

Filmografia:

2001 La Libertad

2004 Los Muertos

2006 Fantasma

2008 Liverpool

2014 Jauja

reżyseriaLisandro Alonso
nagrody i festiwaleMFF w Cannes 2014 - FIPRESCI Prize
scenariuszLisandro Alonso, Fabian Casas
zdjęciaTimo Salminen
montażGonzalo del Val, Natalia López
muzykaViggo Mortensen
obsadaViggo Mortensen, Ghita Nørby, Viilbjørk Agger Malling, Adrian Fondari, Esteban Bigliardi
producentLisandro Alonso, Ilse Hughan, Andy Kleinman, Viggo Mortensen, Sylvie Pialat, Jaime Romandia, Helle Ulsteen
produkcja4L, Arte, Bananeira Filmes, Canal Brasil, Fortuna Films, Kamoli Films, Les Films du Worso, Mantarraya Producciones, Massive, The Match Factory, Perceval Pictures
językhiszpański, duński

Zobacz także