program

Five

reż. Abbas Kiarostami
Francja, Japonia, Iran 2004, 74’
bilety: 15 zł
Slow Cinema
28 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Five Abbasa Kiarostamiego to zaledwie pięć ujęć, którymi słynny irański filmowiec składa hołd legendzie kina Yasujiro Ozu. 

Abbas Kiarostami:

Odkrycie kamery cyfrowej wyeliminowało u mnie wszystkie formy autocenzury. To zupełnie jak robienie zdjęcia: kiedy widzę coś, co mnie zainteresuje, mogę błyskawicznie to zapisać. Nie ma to nic wspólnego z kinem narracyjnym czy filmową fikcją. To zaproszenie do obserwacji rzeczy, które istniejąc nie są szczególnie warte uwagi. Ale to sposób na to, by się zatrzymać i skoncentrować.

Kiedy znalazłem się w moim domu w północnym Iranie, nad brzegiem Morza Kaspijskiego, by tam pisać scenariusz, miałem ze sobą kamerę DV i nakręciłem pierwszy fragment, w którym pokazywałem kawałek drewna przesuwający się w stronę brzegu, unoszony przez fale. Mijały kolejne dni, a ja nagle zdałem sobie sprawę z tego, że te 500 m plaży naprzeciw mojego domu to miejsce wielu zdarzeń, tylko z pozoru nieciekawych. Ale kiedy zaczynamy je uważnie obserwować, okazuje się, że to cały świat. I tak - krok po kroku - rodzą się pomysły. Podobnie jak w poezji czy malarstwie. W ten sposób można uwolnić się od zobowiązań tworzenia narracji i niewoli reżyserii. Autor po prostu znika.

Dla mnie to film o miłości, pierwszy, który sam pozwolił mi się nakręcić. Ale nie mogę powiedzieć, że to ja zrobiłem ten film, że go wyreżyserowałem. To tak, jakby wyrecytować wiersz, który już został napisany. Wszystko już wcześniej istniało, gdzieś tam było i czekało, by zostać dostrzeżonym i zrozumianym. Ja to tylko zauważyłem.    

Abbas Kiarostami

(1940 - 2016) Zainteresowany sztuką od dziecka, jako osiemnastolatek wygrał konkurs malarski i rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60. pracował w reklamie, projektował plakaty, czołówki filmów i ilustrował książki dla dzieci. Karierę w filmie rozpoczął w wieku 30 lat jako pracownik Centrum Intelektualnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Od tamtej pory napisał, wyreżyserował, zmontował i wyprodukował ponad 30 krótkometrażówek, filmów fabularnych i dokumentów, które zdobywały uznanie zarówno w Iranie, jak i na świecie. Chociaż jego styl wielokrotnie był porównywany do poetyki innych reżyserów, filmy Kiarostamiego mają unikalny charakter. Ich narracja jest niewymuszona, forma filmowa prosta, niesiona przez nią treść zaś niezwykle złożona – poetycka, liryczna, kontemplacyjna, refleksyjna oraz niecodziennie wyrafinowana.

Wybrana filmografia:

1994 Pod oliwkami / Zire darakhatan zeyton / Through the Olive Trees

1995 Lumière i spółka / Lumière et compagnie / Lumière and Company (doc.)

1997 Smak wiśni / Ta’m e guilass / Taste of Cherry

1999 Uniesie nas wiatr / Bad ma ra khahad bord / The Wind Will Carry Us

2010 Zapiski z Toskanii / Copie conforme / Certified Copy

2012 Like Someone in Love

reżyseriaAbbas Kiarostami
scenariuszAbbas Kiarostami
zdjęciaAbbas Kiarostami
montażAbbas Kiarostami
producentMarin Karmitz
produkcjaMK2

Zobacz także