program

Łowcy miodu

Honey Hunters
reż. Krystian Matysek
Polska, Francja 2015, 75’
angielskie napisy
bilety: 15 zł
O naturze
12 lip 2017
20:00
Dom Ludowy

Po pokazie spotkanie z Krystianem Matyskiem i producentką Dorotą Roszkowską.

Łowcy miodu są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do pokazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podróżujemy przez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? Łowcy miodu piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.

Twórcy zbierali na dokończenie tego filmu środki metodą crowdfundingu, prosząc o wsparcie finansowe internautów. Udało się. Zgodnie z obietnicami powstał film bardzo starannie wykończony, na doskonałym technicznym poziomie, z imponującymi zdjęciami z lotu ptaka i ujęciami makro z wnętrz rozmaitych uli. Widz dostaje bilet w pierwszym rzędzie na fascynujący choreograficznie spektakl o skomplikowanych zasadach rządzących królestwem pszczół. Przy okazji uchyla drzwi do innych kulturowo światów, przypominając, że wartości, jakie przypisujemy przedmiotom, są bezpośrednio zależne od miejsca, z jakiego patrzymy na świat. Coś dla nas nieznaczącego, może być dla kogoś warunkiem przetrwania.

Anna Tatarska, Co jest grane

opracowanie: materiały dystrybutora

Krystian Matysek

Reżyser, scenarzysta i operator przyrodniczych filmów dokumentalnych, operator filmów i seriali fabularnych. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku 2011 wykładowca Dragon Forum podczas Polskiej Akademii Dokumentu w Mińsku i Moskwie. Wykładowca w warszawskiej Akademii Sztuk Dokumentalnych (ADA). Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w roku 2015 lider komisji oceniającej.

Wybrana filmografia:

2001 Dziobem i pazurem

2004 Słowiński Park Narodowy

2005 Piasek jest drapieżnikiem

2012 Niedźwiedź. Władca gór

2013 Statkiem po trawie

reżyseriaKrystian Matysek
nagrody i festiwaleKrakowski Festiwal Filmowy 2016 - Nagroda Publiczności w towarzyszącym festiwalowi przeglądzie DOC+ SCIENCE; Esperanza Film Festival w Moskwie 2016 - najlepszy film dokumentalny
scenariuszKrystian Matysek
zdjęciaKrystian Matysek
montażJarosław Barzan
muzykaRafał Rozmus
obsadaMagdalena Popławska
producentDorota Roszkowska
produkcjaArkana Studio
polski dystrybutorMayfly
językpolski, francuski, nepalski, rosyjski, angielski

Zobacz także