program

Był sobie las

Once Upon a Forest / Il était une forêt
reż. Luc Jacquet
Francja 2013, 78’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
O naturze
11 lip 2017
20:00
Dom Ludowy

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb mało znanych lasów deszczowych rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.

Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami, poznajemy ich prehistorię i warunki rozwoju na przestrzeni wieków. Okazuje się, że drzewa zachowują się podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące, jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.

opracowanie: materiały dystrybutora

Luc Jacquet

Urodzony w 1967 roku w Bourg-en-Bresse we Francji, francuski biolog, reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Nagradzany prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi (Oscar, César, David di Donatello oraz Writers Guild of America Award) dokumentalista specjalizuje się w tworzeniu filmów popularyzujących piękno flory i fauny. Zyskał popularność realizacją filmu dokumentalnego o pingwinach cesarskich Marsz pingwinów.

Wybrana filmografia:

2005 Marsz pingwinów / La marche de l'empereur

2007 Mój przyjaciel lis / Le renard et l'enfant

2013 Był sobie las / Il était une forêt

2015 Między lodem a niebem / La glace et le ciel

reżyseriaLuc Jacquet
nagrody i festiwalePlanete+ Doc Film Festival 2014 - Planeta Widzów, nagroda publiczności i społeczności Planete+
zdjęciaAntoine Marteau
obsadaFrancis Hallé, Michel Papineschi
produkcjaBonne Pioche, France 3 Cinéma, Rhône-Alpes Cinéma
polski dystrybutorAgainst Gravity
językfrancuski

Zobacz także