program

Sól Ziemi

The Salt of the Earth / Le sel de la terre
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
Francja, Brazylia, Włochy 2014, 110’
film z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
O naturze
18 lip 2017
20:00
Dom Ludowy
11 wrz 2017
20:00
Dom Ludowy

Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian, będąc świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał w samo jądro ciemności, pokazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć. W nowym projekcie fotograficznym Genesis po raz pierwszy odchodzi od fotografii społecznej na rzecz ilustracji piękna Ziemi. Fotografuje obszary nietknięte przez zachodnią cywilizację jakby zaczerpnięte z Księgi Rodzaju, gdzie bez przeszkód rozwija się fauna i flora. Film prezentuje prace Sebastião Salgado, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów, a także zdaje relację z jego życia, opowiada o przemianie, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w prowadzenie farmy z żoną Lélią. Na Salgado patrzymy z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który sam również jest fotografem. Juliano odgrywa tu kluczową rolę. Nieraz towarzyszył ojcu w podróżach, z których pozostały pokazywane w filmie materiały archiwalne. Ujawnia też tajemnice z ich rodzinnego życia, we wzruszających intymnych scenach szczerze analizując relacje z rodzicem. Wątki osobiste uzupełnia obiektywne spojrzenie Wendersa, co sprawia, że filmowa uczta dla oka, jaką jest Sól Ziemi, staje się jednocześnie pasjonującym, wielowątkowym portretem ikony współczesnej fotografii.

opracowanie: Against Gravity

Wim Wenders

Urodzony w 1945 roku w Düsseldorfie. Jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina autorskiego, laureat Złotej Palmy w Cannes za Paryż, Teksas i weneckiego Złotego Lwa za Stan rzeczy. Słynie z poetyckiego, melancholijnego stylu, który doskonale sprawdza się zarówno w fabułach, jak i w filmach dokumentalnych. Prezydent Europejskiej Akademii Filmowej.

Wybrana filmografia:

1974 Alicja w miastach / Alice in der Städten / Alice in the Cities

1984 Paryż, Teksas / Paris, Texas

1987 Niebo nad Berlinem / Der Himmel über Berlin / Wings of Deisre

1994 Lisbon Story

2005 Nie wracaj w te strony / Don't Come Knocking

Juliano Ribeiro Salgado

Urodzony w 1974 roku w Paryżu. Reżyser i scenarzysta filmowy. W 1996 roku w Angoli nakręcił swój pierwszy dokument dla telewizji Arte. Potem realizował także w Etiopii, Afganistanie i Brazylii. Współpracował z Canal+ i brazylijską telewizją Globo. W 2009 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy dokument Nauru, an Island Adrift.

Filmografia:

1996 Suzanna

2009 Nauru, an Island Adrift / Nauru, une île à la derive

2014 Sól Ziemi / Le sel de la terre / The Salt of the Earth

reżyseriaWim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
nagrody i festiwaleMFF w Cannes 2014 – Un Certain Regard – Specjalna Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego – Special Mention; MFF w San Sebastián 2014 – Nagroda Publiczności; MFF w Tromsø 2014 – Nagroda Publiczności; César 2015 – najlepszy dokument; Docs Against Gravity FF 2015 – Nagroda Publiczności
scenariuszWim Wenders, David Rosier
zdjęciaJuliano Ribeiro Salgado, Hugo Barbier
montażMaxine Goedicke, Rob Myers
muzykaLaurent Petitgand
obsadaSebastião Salgado, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Hugo Barbier, Jacques Barthélémy
producentDavid Rosier
produkcjaDecia Films, Amazonas Images, Solares Fondazione delle arti
polski dystrybutorAgainst Gravity
językfrancuski, portugalski, angielski

Zobacz także