program

Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz

The End of Time
reż. Peter Mettler
Szwajcaria 2012, 109’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
O czasie
29 lip 2017
20:00
Dom Ludowy

Po 10 latach od nakręcenia kultowego filmu Hazard, bogowie i LSD znany kanadyjski reżyser, artysta wizualny i fotograf Peter Mettler powraca z nowym filmem Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz. Po raz kolejny Mettler tworzy oszałamiający wizualnie obraz, w którym zastanawia się nad naturą/istotą/koncepcją czasu. W drodze poprzez świat i czas reżyser odnajduje niesamowite połączenia pomiędzy pozornie oddalonymi od siebie rzeczami: wzory malowideł w świątyni buddyjskiej przypominają kolorowy układ kręgów w tunelu CERN-u pod Genewą, a squatersi żyjący w opuszczonych domach w Detroit - samotnego mieszkańca wyspy na Hawajach. Obrazując połączenia między pierwotnym mistycyzmem i najnowszymi odkryciami współczesnej nauki, Koniec czasu... staje się filmem dziwnie bliskim - jakby przypominającym zapomnianą już przez nas prawdę o świecie. A wszystko to w rytm pulsującej muzyki DJa Richiego Hawtina.

Koniec czasu... jest najciekawszy w momentach, gdy Mettler schodzi na Ziemię i zabiera się za rzeczy prozaiczne, choćby wątek różnego postrzegania czasu w odmiennych kulturach. Albo kiedy za pomocą wycyzelowanej formy szuka wizualnego ekwiwalentu dla względności czasu. Już sam fakt, że taki ekwiwalent znajduje, budzi wielki podziw: fantastyczne są ujęcia zastygającej magmy, kontemplowanie chmur układających się w przedziwne wzory, archiwalne zapisy skoku Kittingera z orbity okołoziemskiej. Bezbłędnie zrytmizowane wizualne pasaże i przenikania potrafią zahipnotyzować. Warto dać im się uwieść. Choćby dla zabicia czasu. 

Michał Walkiewicz, filmweb.pl

Peter Mettler

Urodził się w 1958 roku w Ontario (Kanada). Filmowiec i interdyscyplinarny artysta. Jest reżyserem, operatorem, montażystą, scenarzystą i producentem. Jego prace łączą w sobie elementy eksperymentalne, dokumentalne, narracyjne i osobiste opowieści. Studiował film na Ryerson University, gdzie zrobił dwa filmy krótkometrażowe: Lancalot Freely (1980) oraz Gregory (1981), a także nagradzany film fabularny Scissere (1982). Główna postać fali krytycznej lat 80-tych kanadyjskich filmowców. Rezyduje w Szwajcarii i w Kanadzie, daje mocne wsparcie dla niezależnej twórczości, współpracuje z niezliczoną ilością filmowców, artystów i muzyków, takich jak: Werner Penzel, Michael Ondaatje, Peter Weber, Fred Frith, Tom Kuo, Alexandra Rockingham Gill, Andreas Züst, Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal i wielu innych.

W 1995 roku została opublikowana książka o jego pracy, zatytułowana Making the Invisible Visible; w 2006 roku jego dokonania filmowe i fotograficzne zostały udokumentowane w książce Of This Place and Elsewhere, The Films and Photography of Peter Mettler (autorstwa Jerry'ego White'a) wydanej przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto.

Wybrana filmografia:

1994 Obraz światła / Picture of Light

2002 Hazard, bogowie i LSD / Gambling, Gods and LSD

2009 Petropolis

2012 Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz / The End of Time

reżyseriaPeter Mettler
nagrody i festiwaleMFF w Locarno 2012 - Junior Jury Award - "Environment Is Quality of Life" Prize
scenariuszAlexandra Rockingham Gill, Peter Mettler
zdjęciaCamille Budin, Nicholas de Pencier, Peter Mettler
montażPeter Mettler, Roland Schlimme
obsadaPeter Mettler, Freya Blekman, Richie Hawtin
producentGerry Flahive, Brigitte Hofer, Cornelia Seitler, Ingrid Veninger
produkcjaGrimthorpe Film, Maximage GmbH, National Film Board of Canada (NFB)
polski dystrybutorAgainst Gravity
językangielski

Zobacz także