program

Wędrówka na Zachód

Journey to the West / Xi You
reż. Tsai Ming-liang
Francja, Taiwan 2014, 56’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
O czasie
1 lip 2017
20:00
Dom Ludowy
17 wrz 2017
20:00
Dom Ludowy

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. Wędrówka na Zachód w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming-lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. Wędrówka na Zachód to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą. (materiały dystrybutora)

Po filmach Która tam jest godzina? i Twarz Tsai Ming-liang kontynuuje flirt z kulturą francuską. Tym razem bohater retrospektywy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu obserwuje Lee Kang-shenga, który w habicie buddyjskiego mnicha przemierza ulice Marsylii. Wcześniej w takim samym stroju ulubiony aktor Tsaia spacerował po Hongkongu, Tajpej i Malezji. Wędrówka na Zachód – tak jak Walker czy Walking on the Water – stanowi kolejną w dorobku reżysera medytację na temat pieszej wędrówki. Wszystkie te filmowe eksperymenty łączy formalny minimalizm. Wędrówka… różni się jednak od swoich poprzedników eksponowanym przez Tsaia wątkiem zderzenia kultur. Postać mnicha snującego się po ulicach francuskiego miasta wyraźnie kontrastuje z rozbrzmiewającym wokół zgiełkiem. Jednocześnie bohater znajduje nieoczekiwanego naśladowcę. Podążający za mnichem ulubiony aktor Léosa Caraxa Denis Lavant sprawia wrażenie, jakby wcielał się w kolejną rolę wyznaczoną mu przez tajemniczego zleceniodawcę z Holy Motors. (Piotr Czerkawski)

 

Tsai Ming-liang

Urodził się w 1957 roku w Kuching w Malezji. W latach 70. przeniósł się na Tajwan. W 1982 roku ukończył studia na kierunku film i dramat na Uniwersytecie Chińskim w Tajpej. Zdobywca Złotego Lwa na MFF w Wenecji za Niech żyje miłość w 1994 roku i Wielkiej Nagrody Jury za Bezpańskie psy w 2013. Znany z regularnej współpracy z aktorem Lee Kang-shengiem. Bohater nowohoryzontowej retrospektywy w roku 2009.

Wybrana filmografia:

1994 Niech żyje miłość / Ai qing wan sui / Vive l'Amour

1997 Rzeka / He liu / The River

2003 Bu san / Good Bye, Dragon Inn

2009 Twarz / Visage / Face

2013 Bezpańskie psy / Jiao you / Stray Dogs

reżyseriaTsai Ming-liang
scenariuszTsai Ming-liang
zdjęciaAntoine Héberlé
montażLei Shen Qing
muzykaSébastien Mauro
obsadaLee Kang-sheng, Denis Lavant
producentFrédéric Bellaïche, Vincent Wang
produkcjaHouse on Fire
polski dystrybutorGutek Film
językbez dialogu

Zobacz także