program

Siekierezada

reż. Witold Leszczyński
Polska 1985, 78’
angielskie napisy
bilety: 15 zł
Witold Leszczyński
8 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Jeden z najbardziej poetyckich filmów w historii polskiego kina. Inspirowana powieścią Edwarda Stachury historia alter ego pisarza Janka Pradery – młodego poety, który po rozstaniu z ukochaną zaszywa się w małej wiosce i podejmuje pracę przy wyrębie lasu. Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film Witolda Leszczyńskiego rodził się w wielkich bólach. Pierwsza wersja scenariusza, napisana przez reżysera wraz z samym Stachurą w latach 70., nie została skierowana do produkcji, co wywołało wielkie rozgoryczenie poety. Drugie, tym razem szczęśliwe podejście do Siekierezady nastąpiło dopiero kilkanaście lat później, już po samobójczej śmierci autora pierwowzoru. Artystyczny sukces filmu opiera się w dużej mierze na trafnym uchwyceniu właściwej twórczości Stachury ambiwalencji. W dziele Leszczyńskiego zaraźliwa radość życia na każdym kroku bywa konfrontowana z mrokiem i czającym się w ekranowym świecie cieniem śmierci.

opracowanie: Piotr Czerkawski

Witold Leszczyński

Urodził się w1933 roku. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, na którym od 1997 roku był wykładowcą. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pełnił przy polskich produkcjach obowiązki operatora. W swojej twórczości przywiązywał szczególną wagę do formy. Sam podpisywał się pod maksymą Carla Theodora Dreyera: Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu. Do jego najwybitniejszych dokonań należy: Żywot Mateusza, Konopielka, Siekierezada. Zmarł w 2007 roku.

Filmografia:

1959 Portret mężczyzny z medalem (kr.m.)

1960 Zabawa (kr.m.)

1961 Skowronek (kr.m.)

1968 Żywot Mateusza / Matthew's Days

1973 Rewizja osobista (współreż.)

1977 Rekolekcje

1981 Konopielka

1985 Siekierezada

1993 Kolos

2001 Requiem

reżyseriaWitold Leszczyński
nagrody i festiwaleFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1986 - Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"; Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie 1986 - Złote Grono; MFF w Berlinie 1987 - Nagroda Forum Młodego Kina
scenariuszWitold Leszczyński
zdjęciaJerzy Łukaszewicz
montażŁucja Ośko
muzykaJerzy Satanowski, Antonio Vivaldi
obsadaEdward Żentara, Ludwik Pak, Daniel Olbrychski, Jerzy Block, Franciszek Pieczka, Krzysztof Majchrzak
producentTadeusz Drewno
produkcjaZespół Filmowy Perspektywa, Telewizja Polska
językpolski

Zobacz także