program

Konopielka

reż. Witold Leszczyński
Polska 1981, 88’
angielskie napisy
bilety: 15 zł
Witold Leszczyński
7 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Konopielka jest ekranizacją głośnej powieści Edwarda Redlińskiego, która zaskarbiła sobie uznanie i sympatię czytelników dzięki emanującemu z niej humorowi, pod którym kryje się poważna refleksja nad cywilizacyjnym postępem. W podupadłej wsi na Białostocczyźnie pojawia się nauczycielka, która zakłóca swoim przyjazdem dotychczasowy rytm wiejskiego życia. Jej rewolucyjne pomysły spotykają się z oporem chłopa Kaziuka, który niechętny jest wszelkim zmianom (np. jedzeniu sztućcami z osobnych talerzy). Jednak wdzięki nauczycielki są dla Kaziuka mocnym argumentem do przewartościowania dotychczasowych poglądów. Leszczyński Konopielką udowodnił swój niezbity talent do uniwersalizacji opowiadanej historii, mocno przecież osadzonej w realiach polskiej wsi. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami kraju.

Konopielka to rzecz o przeszłości, o kulturze statycznej, życiu tradycyjnym, a nie o tym skąd przyszliśmy, co w nas jeszcze w środku, co przezwyciężyliśmy...

Edward Redliński

 

opracowanie: Patryk Tomiczek

Witold Leszczyński

Urodził się w1933 roku. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, na którym od 1997 roku był wykładowcą. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pełnił przy polskich produkcjach obowiązki operatora. W swojej twórczości przywiązywał szczególną wagę do formy. Sam podpisywał się pod maksymą Carla Theodora Dreyera: Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu. Do jego najwybitniejszych dokonań należy: Żywot Mateusza, Konopielka, Siekierezada. Zmarł w 2007 roku.

Filmografia:

1959 Portret mężczyzny z medalem (kr.m.)

1960 Zabawa (kr.m.)

1961 Skowronek (kr.m.)

1968 Żywot Mateusza / Matthew's Days

1973 Rewizja osobista (współreż.)

1977 Rekolekcje

1981 Konopielka

1985 Siekierezada

1993 Kolos

2001 Requiem

reżyseriaWitold Leszczyński
nagrody i festiwaleFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1984 - Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
scenariuszWitold Lesczyński
zdjęciaZbigniew Napiórkowski
montażŁucja Ośko
muzykaWojciech Karolak
obsadaKrzysztof Majchrzak, Anna Seniuk, Joanna Sienkiewicz, Jerzy Block, Marek Siudym
producentTadeusz Drewno
produkcjaZespół Filmowy Perspektywa
językpolski
barwacz.-b.

Zobacz także