program

Żywot Mateusza

reż. Witold Leszczyński
Polska 1967, 76’
angielskie napisy
bilety: 15 zł
Witold Leszczyński
6 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Fabularny debiut Witolda Leszczyńskiego odzwierciedla artystyczny indywidualizm jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kinematografii. Za kanwę posłużyła reżyserowi powieść Ptaki Tarjei Vesaasa, który nigdy przedtem nie wyrażał zgody na ekranizację swoich utworów. Żywot Mateusza to poetycka opowieść o niezwykłej więzi człowieka z otaczającą go naturą. Mateusz egzystuje w świecie własnych marzeń, pragnień i wizji. Jego szczególny kontakt z przyrodą nie znajduje zrozumienia mieszkańców wsi, którzy uważają go za półgłówka. Jedynym oparciem jest dla niego siostra, Olga. Jednak ona bardziej niż on należy do świata ludzi. Żywot Mateusza znalazł się w konkursie historycznego MFF Cannes 1968, który ze względu na panującą atmosferę społeczno-polityczną został odwołany.  

opracowanie: Patryk Tomiczek

Witold Leszczyński

Urodził się w1933 roku. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, na którym od 1997 roku był wykładowcą. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pełnił przy polskich produkcjach obowiązki operatora. W swojej twórczości przywiązywał szczególną wagę do formy. Sam podpisywał się pod maksymą Carla Theodora Dreyera: Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu. Do jego najwybitniejszych dokonań należy: Żywot Mateusza, Konopielka, Siekierezada. Zmarł w 2007 roku.

Filmografia:

1959 Portret mężczyzny z medalem (kr.m.)

1960 Zabawa (kr.m.)

1961 Skowronek (kr.m.)

1968 Żywot Mateusza / Matthew's Days

1973 Rewizja osobista (współreż.)

1977 Rekolekcje

1981 Konopielka

1985 Siekierezada

1993 Kolos

2001 Requiem

reżyseriaWitold Leszczyński
nagrody i festiwaleMFF w Cannes 1969 - Grand Prix; MFF w Chicago 1968; MFF w Valladolid 1969; MFF w Colombo 1969 - Grand Prix; MFF w Adelaide-Auckland - Grand Prix; Złota Kaczka dla najlepszego polskiego filmu 1968; Nagroda im. Andrzeja Munka
scenariuszWitold Leszczyński, Wojciech Solarz
zdjęciaAndrzej Kostenko
montażZenon Piórecki
muzykaArcangelo Corelli
obsadaFranciszek Pieczka, Anna Milewska, Wirgiliusz Gryń, Hanna Skarżanka, Małgorzata Braunek, Maria Janiec
producentTadeusz Baljon
produkcjaPaństwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź), Zespół Filmowy Start
językpolski
barwacz.-b.

Zobacz także