program

Süden; Papirosen

Papirosen; Süden
czas: 141’
filmy z napisami polskimi i angielskimi
bilety: 15 zł
Gastón Solnicki
2 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Po pokazie spotkanie z Gastónem Solnickim.

Süden

reż. Gastón Solnicki, Argentyna 2008, 67'
występują: Mauricio Kagel, Klara Csordas, Roland Hermann, Charles Maxwell, Mauricio Leoni, Sandro Gorli, Haydee Schwartz, Martin Moore
scenariusz: Gastón Solnicki
zdjęcia: Diego Poleri, Gastón Solnicki
montaż: Andrea Kleinman
nagrody: Buenos Aires International Festival of Independent Cinema BAFICI 2012 - ACCA Award

W Argentynie najpiękniejsi są ludzie - mówi wzruszony przyjazdem do kraju w 2007 roku Mauricio Kagel, awangardowy kompozytor i teoretyk muzyki współczesnej, twórca teatru instrumentalnego. Jego głos prowadzi nas przez film Gastóna Solnickiego, dokumentujący powrót muzyka po ponad czterdziestu latach do rodzinnego Buenos Aires na zorganizowany przez Teatro Colon festiwal swej twórczości. Przyglądamy się przygotowaniom do koncertu młodych wykonawców z Ensamble Süden, którzy mają zagrać legendarne utwory artysty. Ich wspólnemu wyczarowywaniu dźwięków i tworzeniu harmonii w zespole towarzyszą całkiem prozaiczne czynności: kupowanie rogalików w piekarni czy wizyta mezzosopranistki u dentysty. Praca z Kagelem okazuje się niepojętą alchemią, intelektualnym ćwiczeniem i wzruszającym międzyludzkim przeżyciem. Süden dostarcza jednych z ostatnich nagrań wielkiego muzycznego eksperymentatora, który zmarł rok później, stanowiąc hołd dla jego metod, horyzontów, ale i ludzkiego ciepła.

Papirosen

reż. Gastón Solnicki, Argentyna 2011, 74'
występują: Pola Winicki, Mirta Najdorf, Alan Solnicki, Víctor Solnicki, Yanina Solnicki
scenariusz:  Gastón Solnicki
zdjęcia: Gastón Solnicki
montaż: Andrea Kleinman
nagrody:IFF Jerusalem 2012 - Lia Award, Buenos Aires International Festival of Independent Cinema BAFICI 2012 - najlepszy film argentyński

Portret współczesnej czteropokoleniowej rodziny z Buenos Aires, która pośród codziennej krzątaniny nie zapomina o przeszłości, przechowując swoje żydowskie dziedzictwo. Mitem założycielskim rodu, którego pamięci strzeże jego nestorka, babcia Pola, jest ucieczka przed zagładą z okupowanej Polski i trudy budowy przez nielegalnych imigrantów nowego życia w Argentynie. Dzieje rodziny przeplatają się z obserwacjami powszednich spraw: spotkań towarzyskich, podróży, kłótni o pieniądze, kaprysów dzieciaków. W tej nietypowej kronice rodzinnej, realizowanej przez dekadę przez jej członka, Gastóna Solnickiego, mieszają się narracje, tematy i czasy, a także technologie: od materiałów archiwalnych na taśmie 8mm po zdjęcia cyfrowe, dowodząc symbiozy historii i współczesności. Z dokumentu Solnickiego wyłania się panorama wyjątkowej – a przy tym bardzo zwyczajnej – rodziny oraz multikulturowego społeczeństwa argentyńskiego, w którym jest miejsce dla różnych języków, religii i tradycji.

opracowanie: Adam Kruk

Gastón Solnicki

Urodzony w 1978 roku w Buenos Aires argentyński reżyser o polskich korzeniach. Początkowo kształcił się, by zostać kucharzem, następnie wyjechał do Nowego Jorku studiować fotografię i film. Prócz krótkich form stworzył do tej pory trzy filmy pełnometrażowe. Debiutancki Süden (2008) i poświęcony własnej rodzinie dokument Papirosen (2011) doceniono na międzynarodowym festiwalu filmów niezależnych BAFICI w Buenos Aires. Najnowszy, Sinobrody, pokazywano na MFF w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI w sekcji Orizzonti.

Filmografia:

2008 Süden

2011 Papirosen

2016 Sinobrody / Kékszakállú

Zobacz także