program

Wittgenstein

reż. Derek Jarman
Wielka Brytania, Japonia 1993, 72’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
Pokazy specjalne
24 sie 2017
20:00
Dom Ludowy

Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem Pawła Świerczka, tłumacza książki Chroma. Księga kolorów, oraz Karoliny Kosińskiej, znawczyni twórczości Dereka Jarmana. Spotkanie poprowadzi Błażej Hrapkowicz.

Wysoce niekonwencjonalna i idiosynkratyczna biografia austriacko-brytyjskiego myśliciela Ludwiga Wittgensteina, budząca skojarzenia ze snutymi przez Kena Russella fantazjami na temat życia wielkich kompozytorów. Celem reżysera, Dereka Jarmana, zdaje się być udowodnienie słuszności słów Wittgensteina o tym, że dzieło filozoficzne może w całości składać się z żartów – chociaż film jest skomponowany z komediowych skeczy i kampowych wizji, to jego główną treść stanowi intelektualny proces, jaki nieustannie trwa w umyśle tytułowego bohatera. Autor Dociekań filozoficznych, portretowany na zmianę jako chłopiec i dojrzały mężczyzna, pozostaje kimś wręcz chorobliwie refleksyjnym, obojętnie, czy znajduje się na sali wykładowej, próbuje przeżyć na froncie, czy staje w oko w oko z zielonoskórym przybyszem z Marsa. 

Derek Jarman, Chroma. Księga kolorów

Seans towarzyszy premierze pierwszej książki Dereka Jarmana przetłumaczonej na język polski, wydanej nakładem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach - Chroma. Księga kolorów. 

Reżyser Caravaggia proponuje nam kolorową antropologię kultury, która w swoich założeniach jest tyleż prosta, co rewolucyjna. Spojrzenie na świat przez pryzmat barw przynosi zaskakujące odkrycia, wychodzące daleko poza horyzont historii sztuki. Kolor jest bowiem jednym z najintensywniejszych bodźców, oddziałujących nie tylko na wzrok – może on posiadać fakturę, zapach, temperaturę i wielką polityczną moc. Jednocześnie jest faktorem szalenie zdradliwym i nietrwałym. Fascynujące tropy, które Jarman zostawia, są jednocześnie pełne pułapek. Autor często sam to sygnalizuje, a kluczowa teza wywodu autora brzmi: „kolor kłamie”. Derek Jarman pisał Księgę kolorów u krańca swojego życia – tracąc wzrok, będąc świadomym nieuchronnej śmierci z powodu powikłań związanych z AIDS. W pewnym wymiarze Chroma... to nieoczywista autobiografia ojca nowego kina queerowego, jednego z pionierów filmowego postmodernizmu, a także znakomitego poety, malarza i ogrodnika. To zapis stanu ducha artysty, jak również klimatu panującego w Wielkiej Brytanii przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.  

Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Zajmuje się wspieraniem produkcji filmów (Silesia Film Commission, Śląski Fundusz Filmowy), ich popularyzacją poprzez m.in. prowadzenie pięciu kin w województwie śląskim (Kino Kosmos, Kino Światowid, Kinoteatr Rialto, Kino Janosik, Kino Bałtyk) oraz archiwizacją (Filmoteka Śląska).

opracowanie: Piotr Mirski

Derek Jarman

Urodził się w 1942 roku w Wielkiej Brytanii. Był malarzem, pisarzem, aktywistą, ogrodnikiem, ale przede wszystkim ikoną kina queer. Reżyserską karierę zaczął od krótkich metraży kręconych na taśmie 8 mm. Zadebiutował Sebestianem, prowokacyjną wersją historii o tytułowym świętym. Później zrealizował m.in. punkowy Jubileusz i biograficznego Caravaggia. Chorował na AIDS, zmarł w 1994 roku. Retrospektywa jego filmów miała miejsce w trakcie 3. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Wybrana filmografia:

1976 Sebastian / Sebastiane (współreż.)

1978 Jubileusz / Jubilee

1986 Caravaggio

1988 Ostatni Anglicy / The Last of England

1993 Wittgenstein

1993 Blue

reżyseriaDerek Jarman
nagrody i festiwaleMFF w Berlinie 1993 – Teddy dla najlepszego filmu
scenariuszDerek Jarman, Terry Eagleton, Ken Butler
zdjęciaJames Welland
montażBudge Tremlett
muzykaJan Latham-Koenig
obsadaKarl Johnson, Clancy Chassay, Michael Gough, Tilda Swinton, John Quentin
producentTariq Ali
produkcjaBFI Production, Bandung Productions, Channel Four Films, Uplink
językangielski, rosyjski

Zobacz także