program
dystrybucja w Polsce: Kotai Entertainment

Uczta Babette

Babette's Feast / Babettes gæstebud
reż. Gabriel Axel
(dystrybucja w Polsce: Kotai Entertainment)
Dania 1987, 103’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
Filmy kulinarne
1 lip 2017
17:30
Dom Ludowy

XIX w., Dania. W małej, duńskiej osadzie żyją dwie siostry, Filippa i Martina - w spokojnej, pobożnej atmosferze. Ich ojciec, miejscowy pastor, pod pozorami tolerancji i dobroci narzucał w bezwzględny sposób zasady ascetycznej religijności. Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem. Pewnego dnia ich służącą zostaje Babette (Stephane Audran). Za wygraną w loterii postanawia urządzić swoim chlebodawczyniom wykwintną kolację, która kompletnie odmienia ich życie. Obserwujemy przejście od ascetycznej religijności bohaterów ku afirmującej życie rozkoszy. Film Gabriela Axela - ekranizacja opowiadania Karen Blixen - jest uznawany za arcydzieło światowego kina (nie tylko kulinarnego) i pokazuje, jaką moc może mieć dobra kuchnia.

Po pokazie zapraszamy Państwa na kolację inspirowaną filmem w restauracji Prowincja o godz. 20.00
cena biletu (z degustacją win): 170 zł

Kolację przygotują: Justyna Słupska Kartaczowska, szefowa kuchni i współwłaścicielka restauracji jadka we Wrocławiu, Marcin Popielarz, szef kuchni Białego Królika w Gdyni oraz gospodarz, Michał Arciszewski, szef kuchni i współwłaściciel restauracji Prowincja. Czy w małej miejscowości na Podlasiu uda im się odtworzyć klimat niezwykłej tytułowej uczty? I czy tak samo mocno zadziała na gości? Przekonajcie się sami!

 

reżyseriaGabriel Axel
(dystrybucja w Polsce: Kotai Entertainment)
nagrody i festiwaleMFF w Cannes 1987 - Nagroda Jury Ekumenicznego; Oscar 1988 - najlepszy film nieanglojęzyczny; BAFTA 1989 - najlepszy film nieanglojęzyczny;
scenariuszGabriel Axel
zdjęciaHenning Kristiansen
montażFinn Henriksen
muzykaPer Nørgaard
obsadaStéphane Audran, Bodil Kjer, Birgitte Federspiel, Jarl Kulle, Jean-Philippe Lafont, Bibi Andersson, Ghita Nørby
produkcjaPanorama Film A/S, Nordisk Film, Det Danske Filminstitut
polski dystrybutorKotai Entertainment
językduński, szwedzki, francuski

Zobacz także