program

Wtajemniczeni; Slow Food Story

czas: 119’
film z polskimi napisami
bilety: 15 zł
Filmy kulinarne
2 wrz 2017
17:30
Dom Ludowy
Wtajemniczeni

reż. Maciej Kowalczuk, Polska 2012, 45' 

Czy jest coś, co łączy awangardowych szefów kuchni z restauracji ozdobionych po trzykroć gwiazdkami Michelin i panią Teresę, która wyrabia sękacze w przyczepie kempingowej na Wigrach? Czy René Redzepi z kopenhaskiej Nomy, czterokrotnie uznawany za najlepszego kucharza świata, może mieć coś wspólnego z panem Karolem, jednym z ostatnich młynarzy na Suwalszczyźnie, mielącym ziarno w młynie ręcznie wykonanym przez jego ponad siedemdziesięcioletniego ojca? Czy Albert Adria, niegdyś z kultowej restauracji elBulli, a dzisiaj z barcelońskiej Tickets I 41°, to zupełnie inny kulinarnie biegun, niż pszczelarz spod Puńska, bachanowski producent serów lub piekarz z Bargłowa? Oraz czy Inaki Aizpitarte, niepokorny Bask szefujący radykalnie nowatorskiemu, paryskiemu bistro Chateaubriand, znalazłby wspólny język z panem Markiem wędzącym ryby w Czerwonym Folwarku lub panią Krystyną z Oklin, która podjęła się wykonania tradycyjnego, ponad dwudziestokilogramowego kindziuka, jakiego na Suwalszczyźnie nie robiono od pół wieku?

Maciej Kowalczuk odpowiada na te pytania, dokumentując polską edycję wydarzenia Cook It Raw. We wrześniu 2012 roku do Jaczna, małej miejscowości na Suwalszczyźnie, przyjechało kilkunastu najlepszych szefów kuchni z całego świata i kilkoro dziennikarzy. Przez trzy dni odkrywali zupełnie obcy dla siebie region, poznawali lokalnych rolników, gospodarzy i najlepsze produkty. Wszystko po to, by na koniec przygotować swoje autorskie dania zainspirowane Podlasiem – a przede wszystkim wymienić się doświadczeniami, pomysłami, a także po prostu spędzić razem czas w warunkach innych niż restauracyjne kuchnie i ich codzienna praca.

Slow Food Story

reż. Stefano Sardo, Włochy 2013, 74’
występują: Carlo Petrini, Azio Citi

Rozbrykani bohaterowie tego filmu, sceny wypełnione obrazami wyśmienitego jedzenia, trunkami i śpiewem, dowodzą, że choć zmienianie świata na lepsze to poważna sprawa, towarzyszyć może mu radość i przyjemność. Film opowiada o ruchu Slow Food, który w 1986 roku powołał we Włoszech Carlo Petrini w proteście wobec inwazji globalnych sieci fast food oraz w celu ochrony tradycyjnej i regionalnej kuchni i wspierania lokalnego ekosystemu. Ruch, którego symbolem jest ślimak winniczek, postuluje uważne i świadome podejście do siebie i otaczającego świata, ochronę naszego prawa do jedzenia, które ma smak i jest uczciwie produkowane. Dawny lewicujący rewolucjonista stał się symbolem i siłą napędową ruchu, który w szybkim tempie rozprzestrzeniał się po całym świecie. Widzimy, jak z kręgu przyjaciół organizacja zmienia się w profesjonalną instytucję, działającą na targach, zjazdach, festiwalach i obecną w mediach oraz społecznej świadomości. Szef organizacji twierdzi, że nie zwalcza fast foodów. On i jemu podobni proponują po prostu inny styl życia. Jestem pana wrogiem – mówi szef włoskiego McDonalda. Ależ skąd – odpowiada Carlin. Gdyby nie wy, Slow Food by nie istniał!

Po pokazie filmów zapraszamy Państwa na kolację inspirowaną filmem „Slow Food Story” w restauracji Prowincja o godz. 20.00
cena biletu: 120 zł (z lokalnymi alkoholami)

Kolację inspirowaną filmami przygotują członkowie Convivium SLOW FOOD PODLASIE. Na stole pojawi się kwintesencja podlaskich smaków, produkty z najwyższym znakiem jakości. Będzie sezonowo, lokalnie, ultra świeżo, a przede wszystkim - smacznie. Nie zabraknie także trunków z puszczy destylowanych w księżycową noc i kwasu chlebowego!

Zobacz także