program

Piotr Domagała & Kwartet Śląski

Chowańce
bilety: 40 zł
30 sie 2017
20:00
Wierszalin

Piotr Domagała, gitarzysta jazzowy, kompozytor i światowej sławy kwartet smyczkowy – Kwartet Śląski (Fryderyk 2016) wspólnie wprowadzają słuchaczy w zaczarowany świat muzyki współczesnej. W projekcie Chowańce tradycja przenika się z nowoczesnością, współczesna klasyka miesza się z jazzem, nawiązanie dialoguje z nowatorstwem i abstrakcją, a proste formy przechodzą w pejzaże dźwiękowe spójne z przewijającymi się motywami. Dzieją się tu rzeczy niesamowite, zakorzenione w ludycznym świecie polskich starych wierzeń, mitów pełnych słowiańskiej magii.

Kompozycje są głęboko osadzone we współczesnej muzyce improwizowanej, zarazem bliskie słowiańskiej muzyce tradycyjnej. Zacierają się granice stylistyczne i formalne oraz te pomiędzy realnością a gusłami. Tytułowe chowańce to domowe duchy; skrzaty, które w europejskim folklorze pomagają czarownicy. Ich naturę można odnaleźć w surowym charakterze muzyki składającej się na płytę. Otwierający ją utwór Wiły artykulacją, wywiedzioną z sonorystycznych partytur, efektownie wprowadza słuchacza w klimat mroczny i tajemniczy. Materię tę przeplatają motywy wody oraz czarownic, magii i mitycznych stworzeń (tytuły Wiły, Matoha, Chowaniec i Aitwar zaczerpnięte zostały z Bestiariusza słowiańskiego Piotra Zycha i Witolda Vargasa). Inspiracją dla autora muzyki były też psalmy poety Tadeusza Nowaka, a szczególnie Psalm siedmiu czarownic (utwór Lipce) oraz wiatr syberyjski w kompozycji Buran.

WykonawcyPiotr Domagała – gitara akustyczna, elektryczna, 12-strunowa, Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Arkadiusz Kubica – skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela

Zobacz także