program

Ernest i Celestyna

Ernest & Celestine / Ernest et Célestine
reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner
Belgia, Francja, Luksemburg 2012, 80’
lektor, kategoria wiekowa 5-8 lat
bilety: 5 zł
Filmy dla dzieci
22 lip 2017
10:00
Dom Ludowy

Czy inny oznacza gorszy? Czy to, co nam się wmawia od dziecka, jest prawdą? Co oznacza prawdziwa przyjaźń? Na te pytania odpowiada historia przyjaźni Ernesta i Celestyny, myszy i niedźwiedzia.

Celestyna to mała mysz, wychowana w kieracie pracy i sztywnym społeczeństwie. Wszystkim od dziecka się wmawia, że niedźwiedź jest najgorszym wrogiem myszy, a najważniejszym celem społeczeństwa jest zdobywanie zębów młodych niedźwiadków - bo one najlepiej się nadają do zastąpienia straconych przez myszy siekaczy, bez których żadna mysz nie przeżyje. Celestyna jest na stażu w klinice dentystycznej, ale tak naprawdę zostanie dentystą to ostatnia rzecz, której pragnie. Lubi rysować, głównie niedźwiedzie, które wcale nie wydają jej się straszne. Pewnego dnia spotyka biednego niedźwiedzia Ernesta, który graniem na ulicy próbuje zarobić na jedzenie. Oboje są społecznymi wyrzutkami, oboje pragną czegoś innego niż życie pod sznurek, chcą być artystami. Wplątują się w niebezpieczne sytuacje, trafiają do więzienia... Wszyscy są przeciwko nim. A jedyne, czego oni pragną, to się odnaleźć i żyć razem szczęśliwie. Czy uda im się wykaraskać z kłopotów?

Ernest i Celestyna to piękny, wzruszający film o przyjaźni na przekór wszystkiemu, o życiu pod prąd i sile miłości, która łamie największe przeszkody. Film otrzymał wiele nagród (m.in. nominację do Oscara) za wyjątkową animację.

reżyseriaStéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner
nagrody i festiwalenominacja do Oscara 2014; MFF w Cannes 2012 - specjalne wyróżnienie; Cinekid 2011 - Nagroda Cinekid; Cezar 2013 - najlepszy film animowany; MFF w Dubaju 2012 - People's Choice Award; Festiwal Filmowy w Monachium 2013 - Nagroda Dziecięcej Publiczności; MFF w Seatle 2013 - Nagroda Dziecięcego Jury
scenariuszDaniel Pennac
muzykaVincent Courtois
animacjaJulien Chheng, Davy Durand, Julien Perron, Gaelle Thierry
producentDidier Brunner, Henri Magalon, Stéphan Roelants, Vincent Tavier
produkcjaLa Parti Productions, Les Armateurs, Maybe Movies
polski dystrybutorStowarzyszenie Nowe Horyzonty
językfrancuski

Zobacz także

film
16 lipca 19 lipca
Zigzag Kidreż. Vincent Bal, 95’
natura
1 lipca 15 lipca 29 lipca 12 sierpnia 26 sierpnia 9 września
Leczenie lasemprowadząca: Małgorzata Anna Charyton