program

Rezydencja Festiwalu Podróżującego preTexty

w składzie: Jacek Bierut, Agnieszka Kłos, Klara Nowakowska, Karol Pęcherz, Karolina Maria Wiśniewska, Kamil Zając
Wieczór autorski – czytanie wierszy: Jacek Bierut, Tomasz Majeran, Klara Nowakowska, Kamil Zając, oprawa muzyczna wydarzenia: Paweł Czepułkowski i goście
29 lip 2017
18:00
Wierszalin
preTextowe warsztaty literackie dla dzieci
30 lip 2017
12:00
Booktruck
Performatywne czytanie poezji w różnych przestrzeniach Supraśla
31 lip 2017
16:00
Różne miejsca
Ognisko literackie
1 sie 2017
22:00
CKiR
Zabawa literacka The Battle of 7 Words
2 sie 2017
18:00
CKiR

preTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie ambitnej literatury współczesnej. Od roku 2010 impreza związana jest głównie z miastami Dolnego Śląska.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego. Przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje zachwianiem zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury. Zależy nam na wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyką, multimediami), oraz - przede wszystkim - na ożywieniu struktur lokalnych, takie cele postawiliśmy przed festiwalem.

Jacek Bierut

Urodzony w 1964 roku. Prozaik, poeta. Wydał trzy tomy wierszy: Igła (2002, nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i wrocławskiego oddziału SPP), Fizyka, (2008) i Frak człowieka (2011, nominacja do Silesiusa), oraz powieści PiT (2007, nagroda Fundacji Kultury, nominacja do nagrody Cogito), Spojenia (2009, nominacja do Nagrody Księgarzy "Witryna"), Hajs (2012) oraz Pornofonia (2013). Współredaktor antologii Rozkład jazdy, 20 lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku. Publikował w "Twórczości", "Odrze", "Czasie Kultury", "Cegle"i wielu innych pismach. Mieszka we Wrocławiu.

Agnieszka Kłos

Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, od 2012 roku członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), doktorantka Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (seminarzystka Prof. Ewy Domańskiej). Od 2001 roku redaktorka magazynu „Rita Baum". Autorka książek prozatorskich nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Literackiej Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Klara Nowakowska

Urodzona w 1978 roku. Opublikowała zbiory wierszy Zrosty (1999), Wodne wiersze (2002), Składnia (2004), Ulica Słowiańska (2012) oraz Niska rozdzielczość. Laureatka głównej nagrody w konkursie im. Jacka Bierezina (1998) i nagrody wrocławskiej "Gazety Wyborczej" WARTO (2013). Książka Niska rozdzielczość została nominowana do finału Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku.

Karol Pęcherz

Rocznik 1980, magister socjologii i filozofii UWr, absolwent filologii polskiej Kolegium Karkonoskiego. Współzałożyciel i redaktor naczelny Magazynu Materiałów Literackich "Cegła", autor muzyki i wideo do recytacji poetyckich, członek i pomysłodawca grupy Chain Smokers & Andrzej Sosnowski. Prezes Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, przy której organizuje od 2010 roku Festiwal Literacko Artystyczny preTEXTY.

Karolina Maria Wiśniewska

Rocznik 1980, absolwentka akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, asystentka w pracowni książki Katedry Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Z redakcją współpracuje od 2007 roku i realizuje wszystkie numery Magazynu Materiałów Literackich "Cegła" pod kątem opracowania graficznego, składu, designu. Współracuje również z Fundacją przy opracowywaniu graficznym wydawnictw książkowych.

Kamil Zając

Poeta, autor arkusza poetyckiego Pieśni Muniny Schwartz vel Adabisi (2006) oraz debiutanckiego tomiku Szepty i szyki. Laureat nagrody wrocławskiej "Gazety Wyborczej" WARTO 2017. Twórca profilu Tkliwi nihiliści opanowujący pozycję dystansu (www.facebook.com/tkliwinihilisci). Mieszka we Wrocławiu.

Paweł Czepułkowski

Kompozytor, perkusista, multiinstrumentalista, konstruktor oryginalnych instrumentów i instalacji dźwiękowych. Właścićel studia ORGANIKA. Członek zespołu KORMORANY. Założyciel eksperymentalnego zespołu KARBIDO który między innymi zrealizował kultowy "Stolik". Od wielu lat owocnie współpracuje z Piotrem Cieplakiem. Jest twórcą muzyki do spektakli teatralnych, teatrów telewizji, słuchowisk radiowych, filmów fabularnych i dokumentalnych. Współdziała również z Pawłem Romańczukiem w Małych Instrumentach.

Rezydencje autorów

Większość autorek i autorów zaproszonych do wzięcia udziału w Festiwalu spędzi na Podlasiu prawie tydzień. Będzie ich można spotkać nie tylko raz, na spotkaniu autorskim, z którego od razu pobiegną na pociąg. Każde z nich, w ramach swojej supraskiej rezydencji, zaprosi Państwa na pięć spotkań, które mogą stać wieloetapową rozmową, rozmową o tym, co dla nich i dla Państwa ważne w kontakcie z tekstem.

kuratorka: Barbara Klicka

więcej

Zobacz także