program

Dziady - Noc Pierwsza & Dziady - Noc Druga

Wierszalin
19:00 - Dziady - Noc Pierwsza (90')
przerwa: 20:30-21:30
21:30 - Dziady - Noc Druga (90')
bilety: 80 zł
1 lip 2017
19:00
Wierszalin
8 lip 2017
19:00
Wierszalin
15 lip 2017
19:00
Wierszalin
9 wrz 2017
19:00
Wierszalin

Dziady - Noc Pierwsza to inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza na podstawie Dziadów cz. IV z elementami Dziadów cz. II. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część Dziadów jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. Dziady w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, rozegrany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się odpowiednikiem antycznego chóru.

Dziady – Noc Druga to incenizacja Dziadów cz. III Adama Mickiewicza.

Wierszalin

Głośny zespół teatralny założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak Teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

www.wierszalin.pl

 

nagrody i festiwaleGrand Prix na festiwalu "Klamra 2017"
obsadaRafał Gąsowski (Gustaw/Konrad), Dariusz Matys (Ksiądz/Starosta), Sylwia Nowak (Dziecko/Ewa), Bartłomiej Olszewski (Dziecko/Diabeł), Monika Kwiatkowska (Dziecko/Pani Rollinson), Vitalij Kuprianov (Dziecko/Diabeł), Piotr Tomaszuk (Guślarz)
reżyseriaPiotr Tomaszuk
scenografiaMateusz Kasprzak
muzykaJacek Hałas

Zobacz także

teatr
2 lipca 9 lipca 16 lipca 10 września
Bóg NiżyńskiWierszalin