program

Bóg Niżyński

Wierszalin
czas: 90’
bilety: 40 zł
2 lip 2017
20:00
Wierszalin
9 lip 2017
20:00
Wierszalin
16 lip 2017
20:00
Wierszalin
10 wrz 2017
19:00
Wierszalin

Diagilew nie żyje... Tymi słowami zaczyna się Bóg Niżyński. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: Serioża, zatańczę na twoim grobie. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestnicząch razem z nim w zadziwiającym obrzędzie. Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z Pietruszki, Popołudnia fauna i Święta wiosny. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu. Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi Dziennikami Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. Bóg Niżyński nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.

Wierszalin

Głośny zespół teatralny założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak Teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

www.wierszalin.pl

nagrody i festiwaleGrand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port - Gdynia 2007, Główna Nagroda na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007, Kopřivnice (Czechy), Główna Nagroda XV Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra 2007" w Toruniu, Grand Prix XIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Toruń 2006, wyróżnienie za reżyserię XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zespołowa nagroda aktorska XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
obsadaRafał Gąsowski, Katarzyna Gacal, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Miłosz Pietruski
scenariusz i reżyseriaPiotr Tomaszuk
scenografiaEva Farkasova, Jano Zavarski
muzykaPiotr Nazaruk

Zobacz także