program

Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Wierszalin
czas: 100’
bilety: 40 zł
4 lip 2017
20:00
Wierszalin
11 lip 2017
20:00
Wierszalin
5 wrz 2017
19:00
Wierszalin

Informujemy, że z przyczyn losowych i niezależnych od organizatora Podlasie SlowFest Teatr Wierszalin zmuszony jest odwołać spektakl, który był planowany 5 września. Za zaistniałą sytuację przepraszamy!

Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim w reżyserii Piotra Tomaszuka to inscenizacja misterium wielkanocnego zredagowanego pod koniec XVI wieku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Teatr Wierszalin przedstawia historyczne dzieło, posługując się językiem teatru współczesnego. Dramat jest zrealizowany w poetyce zdefiniowanego przez Tadeusza Kantora "teatru śmierci". Odpowiednikiem reżysera - średniowiecznego "magistra ludens" staje się Nauczyciel, który wystawia misterium śmierci i zmartwychwstania z pomocą ludzkich figur przypominających szopkowe panopticum. Stają przed nami Strażak, Wdowa, Dziewczyna z walizką, Uciekinier, Urzędnik i Ewanjelista. Oprócz podstawowego źródła literackiego w realizacji spektaklu wykorzystano mało znane staropolskie pieśni wielkanocne i lamenty, opracowane przez Jacka Hałasa - instrumentalistę i wykonawcę muzyki ludowej. Scenograf Mateusz Kasprzak, tworząc scenografię spektaklu, wykorzystał fragmenty malarstwa średniowiecznego i renesansowego autorstwa Giotta, Duccia oraz Hansa Memlinga.

Wierszalin

Głośny zespół teatralny założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak Teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

www.wierszalin.pl

 

nagrody i festiwaleNagroda Komisji Artystycznej "Klasyki Żywej" 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych (Nagroda za twórczą interpretację), Nagroda za scenografię w kategorii spektakli Teatru TV na XVI Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry - Sopot 2016"
obsadaRafał Gąsowski, Dariusz Matys, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Piotr Tomaszuk
autorMikołaj z Wilkowiecka
inscenizacja i reżyseriaPiotr Tomaszuk
współpraca reżyserskaRafał Gąsowski
muzykaJacek Hałas
scenografiaMateusz Kasprzak

Zobacz także

teatr
2 lipca 9 lipca 16 lipca 10 września
Bóg NiżyńskiWierszalin
teatr
5 lipca 12 lipca 6 września
Traktat o manekinachWierszalin