program

Warsztaty śpiewu bizantyjskiego

prowadzenie: Marcin Abijski
cena za cykl: 150 zł
11 - 13 lip 2017
10:00 - 14:00
Akademia Supraska

Muzyka bizantyjska jest bezpośrednią kontynuacją sztuki muzycznej pierwszych chrześcijan. Bizantyjscy "melodosi" pierwszego chrześcijańskiego tysiąclecia tworzyli muzykę do pisanych przez siebie hymnów, powodując, że stawała się ona nieodłączną ich częścią. Kolejne pokolenia hymnografów starały się tworzyć hymny równe rytmicznie pierwowzorom, dzięki czemu dawne melodie były wciąż żywe i dotrwały do naszych czasów.

Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy osoby chcące zgłębić techniki śpiewu tradycji bizantyjskiej. Zajęcia będą odbywać się w pięknych wnętrzach Akademii Supraskiej, prowadzącym jest wybitny śpiewak i muzykolog Marcin Abijski.

Marcin Abijski jest absolwentem Ateńskiego Konserwatorium Narodowego na wydziale Muzyki Bizantyjskiej oraz Uniwersytetu Ateńskiego na wydziale Teologii Społecznej. Muzykę bizantyjską studiował pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou - Archonta Melodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola). Założyciel i dyrygent Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza. Kantor jedynej w Polsce prawosławnej pustelni - Skitu św. św. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach. Nauczyciel śpiewu w monasterach św. Góry Athos. W swych badaniach szuka relacji między oryginalnym śpiewem grecko-bizantyjskim a monodią staroruską.

Zobacz także