program
fot. Michał Kielan

Plantacja - instalacja artystyczna

autorka: Alicja Patanowska
wstęp wolny
Warsztaty
10 cze 2017
11:00 - 14:00
Liceum Plastyczne
11 cze 2017
11:00 - 14:00
Liceum Plastyczne
12 cze 2017
10:00 - 13:00
Liceum Plastyczne
1 lip 2017
11:00 - 14:00
Plantacja
2 lip 2017
11:00 - 14:00
Plantacja
24 sie 2017
11:00 - 14:00
Plantacja
25 sie 2017
11:00 - 14:00
Plantacja
26 sie 2017
11:00 - 14:00
Plantacja

zapisy: beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

Podczas Podlasie Slow Fest razem z mieszkańcami Supraśla i gośćmi festiwalu hodujemy Wielką Plantację – instalację Alicji Patanowskiej. W czerwcu wspólnymi siłami lepiliśmy porcelanowe nakładki - zaprojektowane przez wrocławską artystkę - które przez cały czas trwania festiwalu będą służyć nam do hydroponicznej uprawy roślin.

Warsztaty były okazją do spotkania, zarówno porcelany jak i siebie nawzajem. Rozmawialiśmy dużo, lepiliśmy powoli, Kształtowaliśmy glinę i nowe relacje. Teraz przyszedł czas hodowania i podlewania. Kontemplowania tego co rośnie.

Na sierpniowych warsztatach ceramicznych, przez trzy dni, będziemy lepili jedną wielką paterę, która w przyszłym roku posłuży festiwalowiczom do kolejnych WSPÓLNYCH przedsięwzięć. Każdy w glinie odciśnie swoje palce zostawiając ślad swojego uczestnictwa. W duchu slow będziemy lepili, opowiadali historie i tworzyli wspólne dzieło.

Plantacja to projekt, który artystka rozwija od 2014 roku i to jemu akcja zawdzięcza swą nazwę. Ta edycja dedykowana jest MATERIAŁOWI. Zależy mi żeby odbiorca poczuł się tak jakby jadł z ulepionego przez siebie talerza, żeby zobaczył przedmiot którego używa. Zastanowił się nad jego kształtem. Doświadczył że jego powstanie wymaga zaangażowania, poświęcenia czasu i zdobycia umiejętności. Dlatego poprosiłam żeby porcelanową nakładkę do hydroponicznej uprawy roślin każdy uczestnik warsztatów wykonał sam z nadzieją że przyniesie to refleksję na temat znaczenia rzemiosła w świecie masowej produkcji i chaosu konsumpcji.

Aranżację Plantacji zaprojektował Szymon Hanczar wraz z Magdaleną Kasprzycką i Przemysławem Słowikiem odwołując się do typologii altany, miejsca wypoczynku i kontemplacji natury. Jej szkielet przypomina też układ funkcjonalny szklarni, w której przygotowuje się rośliny do wzrostu i ich dalszych rozsadów które w ostatnim dniu festiwalu (17-tego września) będzie można zabrać do domu.

Alicja Patanowska

Alicja Patanowska łączy życie w dwóch miastach (Wrocławiu i Londynie), szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem.

Charakterystyczna dla jej realizacji jest potrzeba zaangażowania odbiorcy, współtworzenia dzieła z widzem, dzielenie się i współodpowiedzialność. Budowanie relacji, które jest możliwe tylko w wyniku świadomej współpracy. Wielokrotnie powraca w jej twórczości motyw śmieci, wiążący się z krytyczną refleksją nad ludzkimi potrzebami oraz eskalacją chaosu konsumpcji.

Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej - tworzy poprzez pracę w materiale. Często używa terminu projektowanie w działaniu (ang.: design through making), co zakłada laboratoryjną pracę, manualne eksperymentowanie z materiałami.

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Mieszka we Wrocławiu. Jej produkty są dostępne m.in. w Merci w Paryżu, Barbican w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku, Deutsche Bank Kunsthalle w Berlinie. Jest laureatką m.in. nagrody "Gazety Wyborczej" WARTO, British Glass Biennale, plebiscytu must have!, jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass.

www.patanowska.pl

Zobacz także