program

Wieczór z kulturą Polesia

film, muzyka
wstęp wolny
28 lip 2017
18:30
Akademia Supraska

Pokaz krótkometrażowych filmów etnograficznych Jagny Knittel połączony z rozmową z autorką na temat kultury Polesia oraz koncertem finałowym uczestników warsztatów śpiewu tradycyjnego pod kierownictwem Julity Charytoniuk.

Takich pieśni sobie szukam
reż. Jagna Knittel, Polska 2008, 35'

Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów - młodych ludzi z miast, miłośników muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni z wiejskimi artystami, śpiewakami z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni (pogranicze ukraińsko-białoruskie). 

Kiedyś śpiewacy pełnili istotną rolę w swej społeczności, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest już niepopularna, żyją trochę na marginesie. Ich talenty muzyczne zostały zapomniane zarówno przez wieś, jak i przez nich samych. Ci starzy ludzie dzięki przybyszom "z innego świata" odnaleźli motywację, żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miast zrodziła się szczególna więź, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji, jaką jest śpiewanie. Zdjęcia do filmu powstawały podczas wieloletnich, kolejnych przyjazdów twórców filmu na Polesie.

Olmany
reż. Jagna Knittel, Polska 2012, 40'

Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia. Wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.

Jagna Knittel - etnolożka, dziennikarka, dokumentalistka i wokalistka. Od 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną, to jest podstawowy temat jej filmów. Podróżuje na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, w poszukiwaniu osób pamiętających dawne pieśni i dawny wiejski świat. Dokumentuje zarówno te spotkania jak i relacje ze środowiskiem młodych ludzi, odkrywających dziś dla siebie muzykę tradycyjną. Śpiewa w zespołach Z lasu i Warszawa Wschodnia. Organizowała w Polsce koncerty autentycznych wykonawców wiejskich z Ukrainy, wystawy fotograficzne poświęcone kulturze ludowej, od 7 lat współorganizuje festiwal muzyczny Wszystkie Mazurki Świata. Oprócz kilku filmów z Polesia (m.in. Takich pieśni sobie szukam i Olmany), zrealizowała film z Mazowsza pt. Uniwersytet Jana Gacy (w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014 r.).

Zobacz także